Przemiany materii

Przemiany materii

Przemiana materii odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się masy ciała. Wszelkie zaburzenia metaboliczne odbijają się negatywnie na naszej sylwetce.

Podstawową przemianę materii definiujemy jako najmniejsze tempo przemiany materii, które w warunkach spoczynku pozwala zachować podstawowe czynności życiowe. Przeprowadzone badania wskazują, iż w zależności od wieku oraz stylu życia podstawowa przemiana materii pochłania od 45% do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka.

Podstawowe przemiany materii

Na podstawowe przemiany materii składają się przemiany, które zachodzą w:

  • układzie nerwowym (25%)
  • wątrobie (20%)
  • nerkach (7,5%)
  • sercu (7,5%)
  • pozostałych narządach (40%).

Przemiana materii a masa ciała

Przemiana materii odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się masy ciała. Osoby, u których przemiana materii przebiega szybko, szybciej spalają kalorie dostarczone wraz z posiłkiem. Jak uchronić organizm przed odkładaniem nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej?

Rola śniadania w przemianach metabolicznych

Śniadanie uchodzi za najważniejszy posiłek dnia. W ciągu dnia organizm czerpie energię z posiłku, który spożyliśmy przed wyjściem z domu. Jedząc śniadanie, możemy sobie pofolgować. Wszystkie kalorie zostaną spalone w pracy. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, iż osoby, które regularnie jedzą śniadanie, rzadziej zmagają się z otyłością.

Kofeina a stymulacja metabolizmu

Udowodniono, iż kofeina zawarta w kawie przyśpiesza metabolizm. Pijąc ten aromatyczny napój, spalamy kalorie o 16% szybciej niż osoby, które ograniczają się do wody i świeżych soków.

Zimna woda a przemiana materii

Nowy dzień należy powitać, pijąc szklankę zimnej wody. W tym przypadku temperatura odgrywa istotną rolę, ponieważ organizm będzie musiał ogrzać zimną ciecz, przyśpieszając tym samym metabolizm.

Drugie śniadanie a metabolizm

Drugie śniadanie pełni niezwykle istotną rolę. Powinno opierać się na proteinach, które pozwalają budować masę mięśniową. W ramach drugiego śniadania warto zjeść twarożek z rzodkiewką lub jogurt naturalny z musli.

Zielona herbata – tempo przemian metabolicznych

Zielona herbata stymuluje przemianę materii.  Przeprowadzone doświadczenia wskazują, iż pijąc ten oczyszczający napój przez 12 tygodni, można stracić 4,6% masy ciała.

Osoby, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, powinny przyjrzeć się metodom przyśpieszającym metabolizm. Modyfikując dietę, można uzyskać upragnioną sylwetkę.

 

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: