Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości

Osoby otyłe aby zrzucić wagę powinny przede wszystkim zmienić swoją dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. Czasami jednak nie jest to łatwe, bo otyłość jest zbyt duża i uniemożliwia normalne poruszanie się uprawianie sportu, a nawet zagraża życiu. Gdy BMI jest większe od 40 kg/m2 masy ciała, możliwe jest zakwalifikowanie osoby otyłej do chirurgicznego zabiegu leczenia otyłości.

Wśród metod chirurgicznych wyszczególniamy m.in. opasanie żołądkowe, pionową plastykę żołądka, rękawową resekcję żołądka.

Opasanie żołądka wykonuje się metodą laparoskopową. Operacja ta polega na założeniu silikonowej opaski na górny odcinek żołądka. Opaska podłączona jest do portu umieszczonego pod skórą w okolicy brzucha, który kontroluje wypełnianie opaski solą (co powoduje jej zaciskanie). Opaska zmniejsza  wielkość żołądka, dzięki czemu osoba poddana zabiegowi spożywa mniejsze posiłki i w efekcie chudnie.

Rękawowa resekcja żołądka polega na laparoskopowym odcięciu jego części i pozostawienia jedynie jego fragmentu. Dzięki zmniejszeniu objętości żołądka, pacjent przyjmuje mniejsze porcje jedzenia. Zmniejszenie podaży energii wywołuje spadek masy.

Innym rodzajem chirurgicznego leczenia otyłości jest pionowa plastyka żołądka. Zabieg ten polega na podzieleniu żołądka na dwie części za pomocą pionowego szwu oraz dodatkowo założenia opaski ograniczającej przepływ pożywienia, która jest zakładana na stałe.

Zabiegi chirurgiczne mają wysoką skuteczność w procesie leczenia otyłości. Są niestety inwazyjne, więc powinny być wykonywane tylko u osób, które są bardzo otyłe i inne metody leczenia nie przyniosły u nich skutku. Tak jak każda operacja, powinny być poprzedzone specjalistycznymi badaniami lekarskimi.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: