Problemy emocjonalne źródłem otyłości

Problemy emocjonalne źródłem otyłości

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego masz nadwagę? Z pewnością stwierdziłaś wówczas, że po prostu lubisz jeść. Nie potrafisz oprzeć się temu, co smaczne. Jednak mało kto z nas wnika w głębiej. Dużo łatwiej jest nam szukać winowajcy w genach, bo to, co otrzymaliśmy od naszych rodziców, znajduje się poza naszą kontrolą. Problemy emocjonalne źródłem otyłości – ilu z nas nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, bo wynika zmierzenia się z tym, co nam ciąży?

Poczucie samotności a pociąg do słodyczy

Niestety, wiele osób nie radzi sobie z negatywnymi emocjami. Gdy jesteśmy samotni, nie mamy przyjaciół ani partnera, często czujemy się fatalnie. Myśl, że nie mamy się do kogo odezwać, z kim wyskoczyć na kawę, działa na nas depresyjnie. Aby poprawić sobie nastrój, sięgamy po czekoladę. Ta rzeczywiście przyczynia się do wyrzutu serotoniny, która wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.  Jednak błogostan trwa tylko przez chwilę.  Z czasem pogrążamy się w kiepskim samopoczuciu jeszcze bardziej, bo odkrywamy, że przytyłyśmy. Z nadwagą czujemy się jeszcze mniej atrakcyjne dla płci przeciwnej.

Podjadanie receptą na nudę

Czasem po prostu się nudzimy i nie mamy, co ze sobą począć. W rezultacie nasze życie składa się tylko z oglądania seriali i podjadania niezdrowych rzeczy. Gdybyśmy sobie znaleźli jakieś hobby, np. zapisały na lekcje salsy, szybko zajęłybyśmy swój czas wolny czymś innym. Podjadanie przestałoby być dla nas jakąkolwiek rozrywką. Miałybyśmy ciekawsze rzeczy do robienia.

Słodycze jako forma rozrywki

Otyłość to problem, który dotyka wielu młodych matek. One bardzo często nie mogą liczyć na niczyją pomoc. Partner nie chce ich odciążyć. Trudno go namówić, aby został z dzieckiem w domu, umożliwiając młodo upieczonej matce spotkanie ze znajomymi. Tutaj kobieta także nie ma innych rozrywek poza supermarketem na osiedlu, w którym kupuje różne smaki czekolad i od nich regularnie tyje.

Szacunek dla ciała idzie w parze z zadowoleniem z życia

Gdy cieszymy się życiem, dbamy o swoje ciało, szanujemy je. Gdy do naszego życia wkrada się smutek, poczucie beznadziei, to zaczynamy się objadać, wychodząc z założenia, że nic nam już nie pozostało. W rezultacie krzywdzimy swój organizm, dostarczając mu szkodliwych substancji, które musi zutylizować. Tłuszcze trans są szkodliwe dla organizmu, powodują bowiem powstawanie wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek uszkadzających nasze komórki.

Jeśli chcesz pozbyć się nadwagi, musisz rozwiązać własne problemy emocjonalne. Często pomaga wyjście do ludzi oraz znalezienie sobie angażującego hobby. Jednak czasem konieczna może być pomoc terapeuty.  Nie każdy potrafi bowiem sam zdiagnozować problem oraz wybrać odpowiednie narzędzia radzenia sobie z nim.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: