Problem otyłości u dzieci

Problem otyłości u dzieci

Według norm WHO z 2007 roku, dziecko ma nadwagę gdy jego BMI wg. siatki centylowej znajduje się powyżej 85 centyla. Gdy BMI jest większe od 95 centyla, mówimy już o otyłości.

Według badań przeprowadzonych w 2010 roku, wynika że ponad 10% dzieci w Polsce na nadwagę i ok 3% jest otyła. Problem otyłości i nadwagi częściej dotyka chłopców. Według badań projektu “Olaf” (2007-2010) przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, sprzyja temu status materialny rodziny, bycie jedynakiem, odwożenie do szkoły czy posiadanie własnego komputera i telewizora.

W dzisiejszych czasach systematycznie obniża się poziom aktywności fizycznej, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Jednoczesne bogacenie się społeczeństwa wpływa na coraz częstsze sięganie po żywność wysokoprzetworzoną np. fast-foody.

Aby zapobiegać nadwadze i otyłości dziecka, należy od najmłodszych lat dbać o jego dietę. Wszystkie posiłki powinny być przygotowywane w domu, gdyż są one z reguły zdrowsze niż te już gotowe do spożycia. Należy również wyrabiać u dziecka zdrowe nawyki. Od najmłodszych lat dziecko powinno się uczyć, jakie posiłki i napoje wybierać. Należy minimalizować spożywanie cukrów prostych, zawartych np. w słodkich napojach czy słodyczach.  Ważne jest również, aby posiłki były odpowiednio przyrządzane, np.  mięso było gotowane lub duszone a nie smażone.

Ponadto konieczne jest aby dziecko uprawiało sport i na co dzień miało zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Połączenie odpowiednio zbilansowanej diety z odpowiednią ilością ruchu powinno zapobiec powstaniu nadwagi i otyłości u dziecka.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: