Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?

Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?

Otyłość brzuszna stanowi poważny problem zdrowotny. „Oponka” nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Jak walczyć z otyłością brzuszną.

Konsumując wysokokaloryczną żywność, musimy liczyć się z przyrostem tkanki tłuszczowej. „Krągłości” mogą pojawić się w różnych częściach ciała. Tłuszcz, odkładający się w obrębie powłoki brzusznej, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Otyłość brzuszna a zaburzenia metaboliczne

Naukowcy uważają, że otyłość brzuszna jest najgorsza, ponieważ „oponka” sprzyja powstawaniu zaburzeń metabolicznych. Te z kolei prowadzą do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób sercowo-naczyniowych.

Życie z nadwagą

Osoby otyłe na co dzień zmagają się z licznymi trudnościami. Zbędne kilogramy ograniczają ich sprawność ruchową. Ze względu na krągłą sylwetkę często padają ofiarami złośliwych komentarzy. W związku z tym, iż zbędne kilogramy stanowią poważne obciążenie dla kręgosłupa, osoby otyłe często borykają się z wadami postawy. Brak akceptacji ze strony rówieśników sprawia, iż ludzie obdarzeni krągłościami, często są nieszczęśliwi.

Otyłość brzuszna – statystyki

Statystyki biją na alarm. Co roku wzrasta liczba osób dotkniętych otyłością, 30% z nich boryka się z „oponką” na brzuchu. W związku z tym, iż zrzucanie zbędnych kilogramów wymaga samodyscypliny i wytrwałości, warto dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć tego problemu.

Zmiana nawyków żywieniowych

Osoby, które pragną ustrzec się przed otyłością, powinny przyjrzeć się dotychczasowym nawykom żywieniowym. Konsumując potrawy wysokokaloryczne, musimy liczyć się z tym, iż nadmiar kalorii zostanie zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej.

Otyłość brzuszna – test

Ludzie, którzy chcą sprawdzić, czy borykają się z otyłości brzuszną, mogą wykonać prosty test. Wystarczy, że sięgną po centymetr krawiecki i zmierzą obwód w talii. Panie, które mieszczą się w przedziale 80-87 cm mają nadwagę. Kobiety, których obwód talii przekracza 88 cm, borykają się z otyłością brzuszną.

W związku z tym, iż „oponka” może przyczynić się do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy zawału, warto zmienić dietę na bogatą w warzywa i owoce. W piękne, słoneczne popołudnie udajmy się na długi spacer. Aktywność fizyczna pozwala spalić kalorie.

 

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: