Czy gluten sprzyja otyłości?

Czy gluten sprzyja otyłości?

 

Epidemia otyłości sprawiła, że naukowcy intensywnie pracują nad ustaleniem czynników, które sprzyjają magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Wyniki badań bywają zaskakujące. Czy istnieje związek między alergią a otyłością?

Zauważono, że kobiety, u których tkanka tłuszczowa odkłada się w obrębie brzucha, częściej zmagają się z alergią typu trzeciego na gluten. Niektórzy naukowcy uważają, że w celu pozbycia się zbędnych kilogramów, należy wykluczyć z diety produkty, które zawierają gluten. Czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Kontrowersyjny gluten

Gluten budzi ogromne kontrowersje w środowiskach medycznych. Przeważają jednak głosy, iż nie należy pochopnie usuwać z diety tego białka. Produkty, które zawierają gluten, stanowią bogate źródło substancji odżywczych. Eliminując je z jadłospisu, możemy doprowadzić do powstania niedoborów. Pieczywo pełnoziarniste dostarcza organizmowi witamin z grupy B, które należą do substancji egzogennych. Oznacza to, iż musimy przyjmować je z zewnątrz.

Dieta eliminacyjna – zagrożenia

Zanim wyeliminujemy z diety gluten, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy to rozwiązanie nie zagraża naszemu zdrowiu. Produkty, zawierające gluten, mają wiele substytutów. Pszenne kajzerki można zastąpić pieczywem gryczanym, kukurydzianym czy sojowym.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż ograniczając spożycie glutenu, możemy zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak pamiętać, że to białko nie jest jedynym „winowajcą”. Dieta osób, które borykają się z otyłością, budzi szereg zastrzeżeń. Słodycze i fast foody stanowią większe zagrożenie dla naszej sylwetki niż kromka chleba pszenno-żytniego. Jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, powinniśmy zweryfikować dotychczasowe nawyki żywieniowe. Świetne rezultaty przynoszą też ćwiczenia fizyczne.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: