Żywienie niemowląt – najczęściej popełniane błędy

Żywienie niemowląt – najczęściej popełniane błędy

Naukowcy uważają, iż zaszczepienie niemowlętom i dzieciom prawidłowych nawyków żywieniowych odgrywa niebagatelną rolę. Pociechy, którym od początku serwowano słodkie i wysoko przetworzone potrawy, w dorosłym życiu często mają problem z nadwagą.

Niewątpliwie mleko matki jest najbardziej korzystne dla dziecka. Oprócz składników odżywczych zawiera ono przeciwciała. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż niemowlęta nie mają rozwiniętego układu immunologicznego. Ich odporność jest uzależniona od przeciwciał, które dostarcza mleko matki.

Otyłość – przyczyny

Rodzice pragną dla swoich pociech wszystkiego, co najlepsze. Niestety, czasem ich troska przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu malca sprzyja otyłości. Mamy często nie potrafią odmówić dziecku kolejnej porcji kaszki, skoro pociecha z zapałem pochłania kolejne porcje.

Rola suplementów diety z witaminą D

W diecie młodego człowieka nie może zabraknąć suplementów z witaminą D. Choć nasz organizm wykazuje zdolność do syntezy cholekalcyferolu, często nie wytwarza dostatecznej ilości tego składnika. Wynika to z uwarunkowań klimatycznych, w których żyjemy. Do syntezy witaminy D potrzebne są promienie słoneczne.

Nadmierne spożycie soków

Wielu rodziców uważa, że soki stanowią źródło zdrowia. Wprawdzie zawierają one witaminy i związki mineralne, ale wysoka zawartość cukru sprzyja otyłości. Niestety, większość producentów soków wzbogaca swoje wyroby cukrem. Choć poprawia to ich właściwości organoleptyczne, nadmiar sacharozy jest szkodliwy. Naukowcy udowodnili, iż komórki nowotworowe żywią się cukrem. Jeśli chcemy maluchowi podać sok, przygotujmy go we własnym zakresie. Warto zaopatrzyć się w stosowne urządzenia.

Umiarkowane spożycie białka

Nie tylko węglowodany zagrażają naszej sylwetce. Z przeprowadzonych badań wynika, iż nadmierne spożycie białka w 1. roku życia predysponuje do otyłości. W związku z tym dietę malucha warto skonsultować z internistą lub dietetykiem. Przestrzegając zaleceń specjalisty, możemy uchronić dziecko przed otyłością.

Rodzice starają się zapewnić swoim pociechom szczęśliwe dzieciństwo. Powinni jednak pamiętać, iż kupując im słodycze, zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dzieci, którym nie żałowano czekolady, często zmagają się miażdżycą, cukrzycą i otyłością.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: