Do niedawna otyłość była postrzegana jako problem o charakterze estetycznym. Informacje poświęcone chorobom przewlekłych, które towarzyszą nadwadze, zmieniły sposób postrzegania tej przypadłości.
Wprawdzie zbędne kilogramy zaburzają proporcje ciała, ale przede wszystkim niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W jaki sposób otyłość wpływa na samopoczucie ciężarnej i rozwój płodu?
Otyłość – przyczyny
W świadomości społecznej otyłość zapisała się jako konsekwencja łakomstwa. Warto jednak pamiętać, iż problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała często towarzyszą zaburzeniom metabolicznym i przyjmowaniu leków. Niektóre dzieci rodzą się z nadwagą. W ich przypadku mówimy o otyłości nabytej.
Zmiana trybu życia
Szacuje się, iż w większości przypadków mamy wpływ na wygląd naszego ciała. Możemy pracować nad sylwetką, ćwicząc i zmieniając nawyki żywieniowe. Panie, które planują ciążę, powinny podjąć stosowne działania. Warto pamiętać, iż nasza nadwaga może odbić się niekorzystnie na zdrowiu dziecka.
Choroby przewlekłe a ciąża
Podczas ciąży w organizmie kobiety dokonuje się rewolucja. Paniom, które myślą o powiększeniu rodziny, lekarze zalecają zmianę trybu życia i badania profilaktyczne. Choroby przewlekłe obciążają organizm i niosą ze sobą poważne zagrożenie. Kobiety, które zmagają się z cukrzycą, nadciśnienie tętniczym itp. powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarza.
Żylaki i cukrzyca ciążowa
Ciężarna, która zmaga się z otyłością, jest szczególnie narażona na problemy z żylakami, cukrzycą ciążową czy niewydolność oddechową. W związku z tym nie należy lekceważyć zbędnych kilogramów i regularnie kontrolować stan zdrowia.
Cesarskie cięcie
Wprawdzie otyłość nie jest przesłanką do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, ale towarzyszące jej dolegliwości niosą ze sobą ryzyko wystąpienia komplikacji okołoporodowych. W związku z tym, iż naturalny poród często zagraża zdrowiu dziecka, lekarze decydują się na operację.
Połóg – komplikacje
Młode matki, które borykają się z otyłością, często skarżą się na rany, które goją się stosunkowo wolno. Zbędne kilogramy prowadzą do zaburzeń hormonalnych, które z kolei spowalniają proces obkurczania macicy. W przypadku wystąpienia niepożądanych dolegliwości lekarze przepisują stosowne środki farmakologiczne.
W związku z tym, iż podczas ciąży zbędne kilogramy stają się przyczyną wielu komplikacji, warto popracować nad sylwetką. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, iż otyłość rzutuje negatywnie na płodność. Tęgie panie często mają problem z zajściem w ciążę.
*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.