Klasyfikacja otyłości

Klasyfikacja otyłości

W przypadku otyłości mówimy o stanie, w którym nadmiar tłuszczu kumuluje się w postaci tkanki tłuszczowej. Nadwaga wywiera negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jakie czynniki sprzyjają otyłości?

W przypadku dorosłych mówimy o otyłości wówczas, gdy BMI (wskaźnik masy ciała) przekracza 30.  Choć to schorzenie bywa widoczne, często spotyka się z lekceważeniem. W ostatnich latach otyłość zatacza coraz szersze kręgi.

 Przyczyny otyłości

Nadwaga odgrywa swoiste odzwierciedlenie przemian społeczno-ekonomiczno-kulturalnych. W czasach, gdy kobiety koncentrowały się na życiu rodzinnym, niewiele osób korzystało z restauracji. Współczesny tryb życia sprzyja spożywaniu fast foodów w przydrożnych lokalach gastronomicznych.  Jednocześnie siedzący tryb życia nie sprzyja utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają nadwadze.  Biorąc pod uwagę przyczynę, wyróżniamy otyłość pierwotną i wtórną.

Otyłość pierwotna

Do otyłości pierwotnej przyczyniają się czynniki środowiskowe.  Z tym typem schorzenia borykają się ludzie w różnym wieku. U osób, które jedzą dwa wysokokaloryczne posiłki dziennie,  utrzymuje się wysoki poziom cholesterolu, a tolerancja węglowodanów ulega zaburzeniu.

Otyłość wtórna

Za otyłość wtórną odpowiadają zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Często stanowi ona skutek uboczny innych schorzeń np. zespołu Cushinga, zespołu Steina-Leventhala czy rzekomej niedoczynności przytarczyc. Otyłość wtórna towarzyszy chorobom genetycznych tj.  zespół Cohena czy zespół Downa.

Otyłość polekowa

Otyłość polekowa uchodzi za odrębną postać otyłości wtórnej. Pojawia się ona w następstwie leczenia glikokortykosteroidami, długotrwałego stosowania cyproheptadyny czy pochodnych fenotiazyny.

Otyłość podwzgórzowa

Kolejnym rodzajem otyłości wtórnej jest otyłość podwzgórzowa. Tę przypadłość może spowodować uraz, guz nowotworowy, tętniak lub stan zapalny brzuszno-przyśrodkowej części podwzgórza, w której znajduje się ośrodek sytości. W przypadku otyłości podwzgórzowej obserwuje się wzmożone łaknienie.

Różne czynniki sprzyjają otyłości.  Rozpoznając przyczynę choroby, jesteśmy w stanie dobrać adekwatne leczenie.

 

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: