Leczenie otyłości u dzieci

Leczenie otyłości u dzieci

Coraz więcej dzieci w Polsce jest otyła. Nadwagi, ani tym bardziej otyłości, nie można lekceważyć, gdyż nie zawsze ona znika wraz z wiekiem i z reguły jest tylko początkiem do dalszego wzrostu wagi w latach kolejnych.
Otyłość u dzieci jest szczególnie groźna, gdyż powoduje szereg powikłań towarzyszących potem przez całe życie. Doprowadza do wad postawy, uszkodzeń układu ruchu, zmniejsza tempo wzrostu układu kostnego, zwiększa ryzyko chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy dna moczanowa.

Najważniejszym elementem leczenia otyłości u dzieci jest zmiana diety na odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną. Zmiana diety powinna być przeprowadzona i kontrolowana przez lekarza, najlepiej dietetyka. Ponieważ wiele dzieci otyłych ma również otyłych rodziców, często konieczna jest zmiana diety dla całej rodziny.

Poza zmianą diety niezbędne jest zwiększenie aktywności fizycznej u dziecka. Jak najwięcej czasu powinno spędzać aktywnie a czas spędzony przed komputerem czy telewizorem powinien być zminimalizowany.
W niektórych przypadkach otyłości konieczne jest wdrożenie również indywidualnie dobranej terapii. Dzieci często nie uświadamiają sobie problemu, zdarza się również że nadmierne spożywanie pokarmów jest następstwem negatywnych przeżyć (np. rozwodu rodziców).

Leczenie otyłości u dzieci w wieku 3-18 jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Otyłość w ramach Funduszu można leczyć w pięciu uzdrowiskach: Rabce-Zdroju, Szczawnie-Zdroju, Kołobrzegu, Ciechocinku i Krasnoborze.

Nieleczona otyłość w wieku dziecięcym jest o wiele trudniejsza do wyleczenia w wieku dorosłym. Ważne jest więc aby nasze dzieci od najmłodszych lat były uczone zdrowych nawyków, spędzały aktywnie czas oraz dbały o prawidłową dietę.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: