Jak napisać wniosek o refundację operacji chirurgicznego leczenia otyłości (ChLO) do NFZ

Jak napisać wniosek o refundację operacji chirurgicznego leczenia otyłości (ChLO) do NFZ

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości, należy spełniać kilka warunków:

  • Wartość BMI ciała powinna być wyższa niż 40.
  • Przy BMI większym od 35 muszą występować przynajmniej dwa objawy zespołu metabolicznego.
  • Powinny występować wszystkie objawy zespołu metabolicznego.
  • Leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne, np. wystąpił efekt jo-jo
  • Chory musi być pełnoletni

Refundowanymi zabiegami są m.in. opaska żołądkowa oraz pionowa plastyka żołądka. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych, w tym konsultacji psychiatrycznej, chory otrzymuje zgodę od lekarza na przeprowadzenie zabiegu. W celu otrzymania refundacji od NFZ, należy napisać specjalny wniosek. Powinny się w nim znaleźć orzeczenia i opinie lekarskie, wyniki badań oraz całą historię choroby (w tym opis nieskutecznych prób zrzucenia wagi). Dołączyć powinno się też żaświadczenia dotyczące chorób towarzyszących otyłości oraz opinie lekarskie, iż po utracie wagi mogą się one cofnąć lub poprawić. Konieczne jest dołączenie opinii lekarza, iż zaleca operację oraz naszej zgody, że chcemy wykonać zabieg i jesteśmy świadomi na czym polega.

Wniosek należy skierować do swojego oddziału NFZ. W przypadku odmowy wykonania zabiegu refundowanego, istnieje nadal możliwość odwołania się od decyzji.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: