Słowniczek pojęć związanych z otyłością cz. 1

Słowniczek pojęć związanych z otyłością cz. 1

Pojęcia, które towarzyszą debatom o otyłości, nie zawsze są zrozumiałe dla słuchaczy. Czym jest bioimpedancja? Co kryje się pod terminem bariatria? Kiedy mówimy o otyłości brzusznej? Jak manifestuje się niedożywienie? Postaramy się zaspokoić waszą ciekawość, udzielając odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy na pierwszą część cyklu: „Słowniczek pojęć związanych z otyłością”.

A jak aktywność fizyczna

Osoby, które zmagają się z nadwagą, często wychodzą z założenia, że dieta rozwiąże ich problem. Niestety, nie opracowano cudownej kuracji odchudzającej. Zmiana nawyków żywieniowych odgrywa niezwykle istotną rolę, ale przynosi pożądane rezultaty tylko wtedy, gdy towarzyszy jej aktywność fizyczna. Chcesz odzyskać zgrabną sylwetkę? Podejdź do problemu kompleksowo. Z punktu widzenia biologii i fizyki, ćwiczymy wówczas, gdy pracują mięśnie szkieletowe. Gdy ruszamy ręką, nogą lub wykonujemy przysiady, nasz organizm ponosi wydatek energetyczny. Choć w spoczynku również spalamy kalorie, wszak podtrzymanie funkcji życiowych wymaga energii, to zużywamy ich o wiele mniej.

Opracowując plan treningów, które mają wspomóc odchudzanie, należy uwzględnić tryb życia, nadmiar tkanki tłuszczowej oraz ilość kalorii, jaką codziennie dostarczamy swojemu organizmowi. Osoby, które większość dnia spędzają przy biurku, powinny ćwiczyć intensywniej niż ich znajomi zatrudnieni na budowie. Jeśli nie potrafimy odmówić sobie sosu na bazie śmietany, musimy spalić więcej kalorii niż koleżanki, które ściśle przestrzegają diety.

Marzysz o smukłej sylwetce? Poproś specjalistę o pomoc w opracowaniu kompleksowej kuracji odchudzającej. Dietetyk ułoży optymalny program ćwiczeń, uwzględniając nasze preferencje i stan zdrowia. Nie każdy może sobie pozwolić na ćwiczenia na siłowni, wśród przeciwwskazań wymienia się problemy z sercem oraz nadciśnienie tętnicze. Nie oznacza to jednak, iż osoby po zawale powinny całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. W przypadku rekonwalescentów sprawdzą się spokojne, 30-minutowe spacery. Systematyczność stanowi klucz do sukcesu, nie wystarczy raz w tygodniu biegać w parku. Specjaliści opracowali wzór 3×30/7, 30-minutowe ćwiczenia powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu. Intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo, porywając się z motyką na słońce, ryzykujemy kontuzje. Osoby, które mają za sobą urazy kości i stawów, powinny trenować pod okiem doświadczonego specjalisty.

B jak bariatria

Mianem bariatrii nazywamy dziedzinę medycyny, która koncentruje się na leczeniu otyłości. Z tym stanem mamy do czynienia wówczas, gdy tkanka tłuszczowa stanowi 20% ciała mężczyzny lub 25% ciała kobiety. Z otyłością można skutecznie walczyć pod okiem specjalisty. Na wizytę w poradni bariatrycznej powinny zapisać się osoby, których wskaźnik BMI przekracza 40, ponieważ w ich przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej zagraża życiu. Niestety, w mniejszych miejscowościach wciąż brakuje specjalistów. Bariatria jest stosunkowo nową dziedziną nauki, toteż niewiele osób może pochwalić się odpowiednim dyplomem. Osoby, które zmagają się z nadwagą, nie mylić z otyłością, mogą osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty przy wsparciu internisty. Jeśli chcesz odzyskać szczupłą sylwetkę, zmień dietę i zacznij ćwiczyć!

B jak bioimpedancja

Wiele osób ocenia swoje ciało, kierując się wskaźnikiem BMI. Choć ten parametr stanowi sygnał ostrzegawczy, nie należy przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Wskaźnik BMI nie uwzględnia wielu istotnych czynników, toteż powinniśmy go traktować orientacyjnie. Jeśli chcesz skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami, musisz wykonać szczegółowe badania. Wiele osób myli tkankę tłuszczową z opuchlizną, która stanowi skutek odkładania się wody w organizmie. Rozpoczynając kurację odchudzającą, powinniśmy na bieżąco śledzić postępy. Czasem utrata kilku kilogramów wiąże się odwodnieniem organizmu. Ten stan nie jest korzystny dla naszego organizmu, toteż warto systematycznie przeprowadzać rzetelne badania. Bioimpedancja może uchronić nas przed wieloma powikłaniami. W tej metodzie diagnostycznej wykorzystuje się aparat, wyposażony w dwie elektrody. Przepuszczają one przez organizm człowieka wiązkę elektryczną o niewielkim natężeniu prądu. Poszczególne tkanki różnią się właściwościami elektrycznymi, jedne z nich dobrze przepuszczają wiązkę elektryczną, podczas gdy inne można porównać do oporników. Pomiar określonych parametrów pozwala dietetykowi oszacować zawartość wody, minerałów oraz poszczególnych tkanek.

Bioimpedancji nie należy się obawiać, ta metoda diagnostyczna jest całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu. Wiązka elektryczna, którą przepuszczamy przez ciało, charakteryzuje się niewielkim natężeniem (0,8-1 mA), podczas gdy przepływ prądu odczuwamy wówczas, gdy jego natężenie przekracza 1,5 mA.

Z otyłością można skutecznie walczyć pod warunkiem, że przeprowadzimy rzetelne badania i wcielimy w życie zalecenia bariatry. Osoby, które zmagają się z nadwagą, mogą uzyskać pożądane rezultaty, ćwicząc i modyfikując dotychczasową dietę. Jeśli nie wiesz, jak zaplanować kurację odchudzającą, zapisz się na wizytę do dietetyka. Masz problem z systematycznością i dokładnością? Ćwiczenia wykonuj pod okiem trenera.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: