Yerba mate w walce z otyłością

Yerba mate w walce z otyłością

Osobom, które nie przepadają za kawą, a pragną skoncentrować się na wykonywanej pracy, poleca się yerba mate. Ten specyficzny napój uzyskuje się z suszonych, zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Czy yerba mate może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

Yerba mate przywędrowała do Europy za sprawą jezuitów, którzy podczas misji w Ameryce Południowej odkryli, że miejscowi żują liście wiecznie zielonego krzewu. Ta niecodzienna roślina poprawiała pamięć i koncentrację. Część tubylców z liści ostrokrzewu paragwajskiego przygotowywała napój, dosładzając go stewią.

Yerba mate w Europie

Jezuici przywieźli do Europy yerbę. Stanowi ona alternatywę dla tradycyjnej chińskiej herbaty. Zakonnicy, którzy wyjechali na misję do Ameryki Południowej, założyli wiele plantacji. Dla duchownych uprawy ostrokrzewu paragwajskiego stanowiły źródło dochodu.

Poprawa pamięci i koncentracji

Polacy coraz chętniej sięgają po yerba mate. Ten napój o charakterystycznym smaku wykazuje działanie prozdrowotne. Poleca się go osobom, które pracują intelektualnie i przygotowują się do egzaminu. Nie każdy wie, że yerba mate pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.

Kofeina a metabolizm

Liście ostrokrzewu paragwajskiego stanowią bogate źródło kofeiny, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Osoby, które walczą ze zbędnymi kilogramami, często zażywają suplementy diety, które zawierają ten składnik. W związku z tym, iż regularne picie yerby przyspiesza przemianę materii, warto zastąpić tabletki tym zdrowym napojem.

Bogate źródło żelaza

Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Dostarcza nam witamin A, C, PP, H oraz z grupy B. Żelazo zawarte w yerba mate przeciwdziała anemii i wzmacnia odporność. Wprawdzie postać niehemowa jest gorzej przyswajana od formy hemowej (obecnej w mięsie), ale witamina C zwiększa dostępność tego minerału.

Zwalczanie wolnych rodników

Yerba mate wzmacnia włosy i paznokcie, jednocześnie nadaje skórze zdrowy wygląd. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza krzemowi, miedzi i flawonoidom. Te ostatnie pełnią rolę antyoksydantów. Oznacza to, iż zapobiegają powstawaniu wolnych rodników.

Działanie moczopędne

W związku z tym, iż toksyny utrudniają odchudzanie, warto wyeliminować je ze swojego organizmu. Można tego dokonać za sprawa yerba mate, ponieważ napój wykazuje działanie moczopędne.

Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego zawiera również substancje, która hamują działanie lipazy trzustkowej. Ten enzym odgrywa niezwykle istotną rolę w metabolizmie tłuszczów. Gdy zmniejsza się jego aktywność, organizm w mniejszym stopniu przyswaja lipidy. Niestrawione tłuszcze zostają usunięte z organizmu wraz z kałem. Inhibitory lipazy trzustkowej odgrywają niezwykle istotną rolę w walce z nadwagą i otyłością.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: