Jak wykonuje się zabieg laparoskopowego leczenia otyłości?

Jak wykonuje się zabieg laparoskopowego leczenia otyłości?

Chirurgiczne leczenie otyłości (w tym metodą laparoskopową) jest wskazane, gdy BMI osoby otyłej jest większe od 40. Gdy BMI jest większe od 35 i otyłości towarzyszą inne choroby (takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, powikłania zatorowo-zakrzepowe), również pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu.

Głównie stosowaną metodą jest laparoskopowe założenie regulowanej opaski na żołądek, czyli inaczej opasanie żołądka. Opaska pozwala na zmniejszenie jego objętości, co za tym idzie zmniejsza ilość przyjmowanych pokarmów. Rozmiar opaski może być regulowany za pomocą specjalnych drenów, które umieszczone są w tkance podskórnej brzucha.

Drugą metodą jest laparoskopowe wykonanie ominięcia żołądkowo-jelitowego (może być również wykonane metodą chirurgiczną), czyli tzw. bypass żołądkowy. Zabieg ten polega na zmniejszeniu zbiornika żołądkowego i skróceniu obszaru, gdzie pokarm jest trawiony i wchłaniany. Żołądek dzielony jest na dwie części o różnej wielkości. Mniejszy zbiornik zszywany jest z pętlą jelita cienkiego, z ominięciem dwunastnicy i części jelita czczego. Efektem jest zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu (nadmiar powoduje dolegliwości takie jak ból czy nudności) oraz zmniejszony jest obszar wchłaniania.

Kolejnym rodzajem operacji, która może być wykonana laparoskopowo, jest pionowe przeszycie żołądka. Chirurg za pomocą narzędzi umieszczonej w jamie brzusznej, dzieli żołądek na dwie części za pomocą pionowego szwu. Nieregulowana opaska oddziela oba zbiorniki od siebie.

Metody laparoskopowe są mniej inwazyjne dla organizmu niż metody chirurgiczne i cechują się dużą skutecznością. Wybór metody zależy od lekarza prowadzącego.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: