Jak wykonuje się zabieg laparoskopowego leczenia otyłości?

Chirurgiczne leczenie otyłości (w tym metodą laparoskopową) jest wskazane, gdy BMI osoby otyłej jest większe od 40. Gdy BMI jest większe od 35 i otyłości towarzyszą inne choroby (takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, powikłania zatorowo-zakrzepowe), również pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu.

Głównie stosowaną metodą jest laparoskopowe założenie regulowanej opaski na żołądek, czyli inaczej opasanie żołądka. Opaska pozwala na zmniejszenie jego objętości, co za tym idzie zmniejsza ilość przyjmowanych pokarmów. Rozmiar opaski może być regulowany za pomocą specjalnych drenów, które umieszczone są w tkance podskórnej brzucha.

Drugą metodą jest laparoskopowe wykonanie ominięcia żołądkowo-jelitowego (może być również wykonane metodą chirurgiczną), czyli tzw. bypass żołądkowy. Zabieg ten polega na zmniejszeniu zbiornika żołądkowego i skróceniu obszaru, gdzie pokarm jest trawiony i wchłaniany. Żołądek dzielony jest na dwie części o różnej wielkości. Mniejszy zbiornik zszywany jest z pętlą jelita cienkiego, z ominięciem dwunastnicy i części jelita czczego. Efektem jest zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu (nadmiar powoduje dolegliwości takie jak ból czy nudności) oraz zmniejszony jest obszar wchłaniania.

Kolejnym rodzajem operacji, która może być wykonana laparoskopowo, jest pionowe przeszycie żołądka. Chirurg za pomocą narzędzi umieszczonej w jamie brzusznej, dzieli żołądek na dwie części za pomocą pionowego szwu. Nieregulowana opaska oddziela oba zbiorniki od siebie.

Metody laparoskopowe są mniej inwazyjne dla organizmu niż metody chirurgiczne i cechują się dużą skutecznością. Wybór metody zależy od lekarza prowadzącego.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Leczenie Otyłości 2020