Farmakologiczne leczenie otyłości u dorosłych

Farmakologiczne leczenie otyłości u dorosłych

Najważniejszym elementem walki z otyłością, jest prawidłowo zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej na co dzień. Niestety w niektórych przypadkach te dwa elementy są niewystarczające i rozważa się wtedy wprowadzenie do terapii leczenia farmakologicznego. Zaleca się stosowanie go u pacjentów, których otyłość jest znaczna (BMI większe od 30kg/m2) i są wyraźne do niego wskazania.
W Polsce w leczeniu farmakologicznym stosuje się wyłącznie jeden lek – orlistat. Preparat ten stosowany jest długoterminowo. Jego działanie opiera się upośledzeniu wchłaniania tłuszczów przez organizm, nawet do 30%. Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pożywienia, więc ograniczenie jego wchłaniania znacząco obniża ilość dostarczanych kalorii do organizmu.
Po roku stosowania orlistatu, u większości pacjentów następuje ubytek masy ciała w wysokości ok. 10%. Ponadto lek ten wpływa na obniżenie stężenia hemoglobiny glikowanej, redukcję cholesterolu oraz obniżenie ciśnienia.
Poza orlistatem, osoby otyłe cierpiące na choroby takie jak cukrzyca, padaczka czy depresja, mogą korzystać z leków, które poza leczeniem wyżej wymienionych chorób mają skutki uboczne w postaci możliwej utraty masy ciała. Należą do nich metmorfina, topiramat, bupropion oraz agoniści receptora GLP-1 – exenatyd i liraglutyd.
Rozpoczęcie leczenia farmakologicznego powinno być poprzedzone specjalistycznymi badaniami oraz konsultacją lekarską.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: