Bariatria – co to jest? Chirurgiczne leczenie otyłości

Towfiqu barbhuiya z Unsplash
Towfiqu barbhuiya z Unsplash

Otyłość to poważna, przewlekła choroba, która w skrajnych przypadkach wymaga podjęcia radykalnych metod leczenia. Co to jest bariatria? Jakie są sposoby na chirurgiczne leczenie otyłości? Kiedy warto się zdecydować na taki krok?

Otyłość – przyczyny

Najczęstszą przyczyną otyłości jest oczywiście nieprawidłowa dieta połączona z niską aktywnością fizyczną, czyli nieustanne przekraczanie limitu indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmów (za dużo kalorii) i niewykorzystywanie go przez organizm, powoduje tzw. otyłość pierwotną (prostą).

Wśród pacjentów borykających się z problemem otyłości są jednak również tacy, u których zwiększona masa ciała nie wynika z nadmiernego spożycia produktów spożywczych. Wysoka waga wywoływana może być bowiem wywoływana inną chorobą, zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego lub przyjmowaniem leków – w takich przypadkach mówimy o otyłości wtórnej. Zdarza się też, że otyłość jest uwarunkowana genetycznie.

Chirurgiczne leczenie otyłości: gdy odchudzanie nie pomaga

Bariatria – co to jest? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, prawdopodobnie od lat toczysz już nierówną walkę z otyłością. Pacjenci, którzy próbowali już wszystkiego: racjonalnej diety, zmiany trybu życia, wsparcia specjalistów z zakresu żywienia i przeszli szereg badań diagnostycznych w zakresie chorób towarzyszących a mimo to nadal nie mogą poradzić sobie z problemem otyłości, mogą kwalifikować się do chirurgicznego leczenie otyłości. Choć operację bariatryczną można przeprowadzić prywatnie, nie jest to zabieg wykonywany „za zamówienie”.

Chirurgiczne leczenie otyłości – korzyści

Chirurgia jest obecnie dla cierpiących na tzw. otyłość olbrzymią jedyną metodą leczenia o udowodnionej skuteczności. Pomaga nie tylko w redukcji masy ciała, ale także w walce z powikłaniami wywołanymi chorobą. Utrata wagi może sięgać nawet 80 % (w stosunku do nadmiernych kilogramów) lub pomóc osiągnąć całkowicie prawidłowe BMI. Wiąże się to z lepszą jakością życia, spadkiem ryzyka śmiertelności (o 90% po 5 latach od operacji) a ponadto eliminuje takie dolegliwości, jak np.: migreny, depresję, nieprawidłowy poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, astmę, refluks, cukrzycę typu 2, nietrzymanie moczu i wiele innych schorzeń towarzyszących otyłości.

Chirurgiczne leczenie otyłości. Rodzaje operacji bariatrycznych

Do najpopularniejszych laparoskopowych zabiegów należą obecnie:

  • Rękawowa resekcja żołądka, czyli operacja zmniejszenia żołądka o około 70-80%. Pacjent po takim zabiegu może jednorazowo przyjąć znacznie mniej pokarmu, co radykalnie ogranicza przyjmowaną liczbę kalorii.
  • Wyłączenie żołądkowo-jelitowe (gastric by-pass). W wyniku tej operacji, pokarm przebywa w jelicie cienkim krócej, przez co część składników pokarmowych nie jest trawiona i wchłaniana przez organizm.
  • Wszczepienie opaski żołądkowej. Najmniej inwazyjna metoda, która również skutecznie pomaga ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w leczeniu otyłości, zasięgnij pomocy specjalistów z Medicus Clinic, wrocławskiej placówki specjalizującej się w nowoczesnej chirurgii bariatrycznej.

Źródło: Medicus – Klinika Leczenia Otyłości z Wrocławia

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: