Dieta indywidualna – na co zwracać uwagę przy planowaniu swojej diety?

Rayia Soderberg z Unsplash
Rayia Soderberg z Unsplash

Dieta bez glutenu, dieta wegetariańska, dieta paleo… spis popularnych diet można byłoby podążać jeszcze długo. Często to właśnie ogromny wybór diet sprawia, że nie wiemy, od czego zacząć i w konsekwencji nie zaczynamy wcale. Tak naprawdę nie istnieje jeden idealny plan odżywiania, który pomoże w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów każdej osobie, bez wyjątków. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dieta indywidualna, zaplanowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Podstawa diety – wyznaczenie celu

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć przed wybraniem diety, jest wyznaczenie celu. Dlaczego chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe i skorzystać z diety? Czy naszym głównym celem jest utrata wagi i zmniejszenie tkanki tłuszczowej? Walka z chorobą? Zwiększenie masy mięśniowe? Każdy cel wymaga spożywania różnej ilości kalorii, a nierzadko także odmienny dobór produktów. Najłatwiejszym sposobem na otrzymanie kompleksowych posiłków jest dieta pudełkowa, którą oferuje catering dietetyczny. Jeżeli dieta indywidualna ma za zadanie pomóc nam w schudnięciu, konieczne będzie wytworzenie ujemnego bilansu kalorycznego. W przypadku niektórych osób, szczególnie tych, które prowadzą siedzący i mało aktywny tryb życia, może to oznaczać, że na pierwszym etapie diety pojawi się wrażenie, że jemy bardzo mało. Na skuteczność diety może wpłynąć także zwiększenie aktywności fizycznej. Zazwyczaj więcej ruchu = więcej spalonych kalorii, co z kolei oznacza, że łatwiej wprowadzić organizm w stan deficytu kalorycznego. Przed rozpoczęciem diety warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, biorąc pod uwagę swój styl życia, wiek, płeć oraz wagę. Otrzymane wytyczne są bardzo ogólne, jednak warto je traktować jako bardzo ważną sugestię.

Stan zdrowia, a wybór diety

Dobór diety zależy również od tego, czy mamy problemy zdrowotne lub nietolerancje pokarmowe. Osoby, które przez wiele lat odżywiały się w bardzo niezdrowy sposób, przed przejściem na dietę powinny udać się na badania krwi, które zapewnią dostęp do cennych informacji o stanie zdrowia. Jeżeli podejrzewamy u siebie nietolerancje lub alergie na niektóre produkty, warto zdecydować się na przeprowadzenie kompleksowych badań i dopiero później przystąpić do planowania diety. Jeśli owe nietolerancje występują, to odpowiedni dobór produktów powinien być dla nas priorytetem. W praktyce najczęściej oznacza to konieczność zastosowania diety bez glutenu lub diety bez laktozy. Niektórzy potrzebują jednak planu żywieniowego dopasowanego do swoich potrzeb, czyli dietę indywidualną.

Odżywiaj się zgodnie z budową ciała

Przy tworzeniu planu odżywiania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym również typ budowy ciała. Wyróżniamy trzy podstawowe typy: endomorfik, mezomorfik i ektomorfik. Każdy rodzaj budowy ciała charakteryzuje się nieco innym sposobem funkcjonowania organizmu i szybkością metabolizmu, dlatego dieta, idealnie działająca na ektomorfika może okazać się nieodpowiednia dla endomorfika. Dietę indywidualną w przystępnej cenie może nam zaproponować catering dietetyczny Sosnowiec.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: