Osoby żyjące w dużych aglomeracjach miejskich często mają wiele powodów do narzekania na jakość powietrza. Możemy jednak sobie pomóc, jeżeli zastosujemy pewne środki ochrony dróg oddechowych.
- Czym jest maska antysmogowa?
- Kiedy warto nosić maskę antysmogową?
- Jak dobrać maskę antysmogową?
- Czego nie robić z maską antysmogową?
Czym jest maska antysmogowa?
Maska antysmogowa ma za zadanie chronić nasze drogi oddechowe przed zawieszonymi w powietrzu szkodliwymi cząstkami. Możemy podzielić ją na dwie części: filtr, najczęściej węglowy oraz materiał, który go przytrzymuje na naszej twarzy. Filtry odpowiednie do ograniczania naszego kontaktu ze smogiem powinny być w stanie wychwytywać zarówno duże cząstki, jak i te mieszczące się w kategorii PM2,5. Aby maska była faktycznie użyteczna, powinna umożliwiać nam wymianę filtra, gdy ten się zabrudzi.
Ponieważ produkt ten zasłania nasz nos i usta, oddychanie w nim jest nieco trudniejsze, niż gdybyśmy nie mieli maski na twarzy. Jest to normalne i dotyczy praktycznie każdego rodzaju ochrony dróg oddechowych. Ważnym jednak jest, aby maska nie uniemożliwiała nam całkiem swobodnego oddychania – jeżeli tak się dzieje, należy sprawdzić filtr lub wybrać inny model.
Kiedy warto nosić maskę antysmogową?
Maski antysmogowe mogą być bardzo dobrą ochroną szczególnie dla osób mieszkających w dużym mieście. Złą jakość powietrza najbardziej odczuwają osoby starsze, dzieci oraz alergicy i osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, chociaż warto zadbać o siebie także gdy nie mieścimy się w żadnej z tych grup. Aby dowiedzieć się, kiedy należy założyć maskę, wystarczy sprawdzić dane pomiaru powietrza w naszej najbliższej okolicy – smog nie zawsze widać, więc nie możemy opierać się tylko na swoich zmysłach. Część miast i instytucji udostępnia wręcz całe aplikacje lub strony poświęcone tylko prezentacji najnowszych pomiarów, warto więc sprawdzić, czy nie ma podobnej inicjatywy dla naszej miejscowości.
Jak dobrać maskę antysmogową?
Aby maska była użyteczna, musi być dopasowana do naszej twarzy. Zbyt luźna będzie się zsuwać, z kolei za mała sprawi, że będziemy odczuwać dyskomfort, a czasem nawet mieć problem z oddychaniem. Zwykle na wymiary maski antysmogowej składa się jej długość licząc od podstawy nosa do brody, szerokość oraz długość paska lub uszu do mocowania na twarzy. Dobrą opcją jest wybranie modelu z metalowym noskiem, który możemy przygiąć tak, aby pasował na naszą twarz. Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy filtr da się wymienić w łatwy sposób oraz jaka jest dostępność na rynku dla modelu maski, jaką sobie wybraliśmy. Wiele produktów z tej kategorii znajdziesz na stronie: https://www.nowafarmacja.pl/maski-antysmogowe.
Czego nie robić z maską antysmogową?
Maska antysmogowa świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy powietrze na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia, jednak nie jest to produkt na wszystko. Tego typu ochrona twarzy nie chroni nas przed drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu, ponieważ ich rozmiar jest zwykle dużo mniejszy od oczka filtra, przez który oddychamy. Prawdą jednak jest, że nosząc maskę minimalizujemy ryzyko kontaktu z czyjąś śliną czy parą oddechu.
Inną sytuacją, w której maska staje się bezużyteczna, jest moment w którym przestajemy dbać o filtr. Oczywiście, jego zadaniem jest zbieranie nieczystości z powietrza, jednak te nie znikają w magiczny sposób, a osadzają się na tkaninie filtra, zmieniając jego kolor. Oddychanie przez brudny egzemplarz może być dla nas wręcz bardziej szkodliwe, niż nie noszenie maski w ogóle, dlatego należy regularnie sprawdzać jej stan.
*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.