Wpływ genów na naszą wagę

Co roku wzrasta odsetek osób borykających się z otyłością. Najnowsze badania wskazują, iż nie tylko styl życia ma wpływ na masę ciała. Ogromną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne.

Niektóre osoby mogą jeść to, na co mają ochotę, nie ryzykując przy tym nadprogramowych kilogramów.  Z kolei inni muszą dokładnie analizować swój jadłospis, aby uniknąć przybierania na wadze. Te różnice wynikają z uwarunkowań genetycznych.

Odchudzanie a predyspozycje genetyczne

Nasze DNA nie tylko determinuje skłonność do nadwagi lub niedowagi, ale też wpływa na tempo, z jakim pozbywamy się zbędnych kilogramów. Niektóre osoby szybko chudną, wystarczy, że jedzą mniejsze porcje. U innych waga nie chce drgnąć, choć ćwiczą na siłowni i są na diecie niskokalorycznej.

Predyspozycje genetyczne a walka z nadwagą

Choć geny determinują  nasz wygląd zewnętrzny tj. kolor oczu, włosów, skóry i wagę, to w przypadku tej ostatniej nie należy się poddawać. Osoby, które powoli zrzucają zbędne kilogramy, mogą osiągnąć sukces pod warunkiem, że nie zrażą się początkowymi niepowodzeniami. Ludzie, którzy borykają się z nadwagą, powinni skorzystać z porady dietetyka, który ustali racjonalny plan odchudzania.

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej a geny

Materiał genetyczny otrzymany od przodków wpływa na masę ciała. Jednocześnie determinuje miejsce, w którym odkłada się nadmiar tłuszczu. Niektóre rodziny borykają się z otyłością brzuszną, podczas gdy u innych tłuszcz odkłada się w sąsiedztwie podbródka.

Diagnostyka zmutowanych genów

Osoby, które podejrzewają, że za ich problemy z nadwagą odpowiada zmutowany gen, powinny poddać się testom genetycznym.  Naukowcy badając chromosomy, są w stanie określić, czy doszło do nagłej, skokowej zmiany materiału genetycznego.

Wyboista droga do wymarzonej wagi

Przeprowadzone badania wskazują, iż kombinacja pewnych genów prowadzi do otyłości. Osoby, dotknięte tą przypadłością, mogą zrzucić zbędne kilogramy wówczas, gdy intensywnie ćwiczą i są na diecie dłużej niż przeciętny człowiek.

Choć materiał genetyczny, przekazany nam przez rodziców, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się masy ciała, nie należy zrzucać całej winy na DNA. Nie należy lekceważyć stylu życia i diety. Racjonalne odżywianie i odpowiednia dawka ruchu są w stanie uchronić nas przed nadwagą.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: