Czy światło sprzyja nadwadze?

Eddy Billard z Unsplash
Eddy Billard z Unsplash

Otyłość jest poważnym problemem społecznym. Jeśli nie zostaną podjęte stosowne działania, system ubezpieczeń społecznych może okazać się niewydolny. Badania naukowe odgrywają istotną rolę w walce z tuszą.

Wykazano, iż kobiety, które śpią w oświetlonym pokoju, częściej zmagają się z otyłością. Do tak zaskakujących wniosków doszli naukowcy, którzy postanowili sprawdzić, czy zbędne kilogramy przyczyniają się do rozwoju raka piersi. W testach uczestniczyło 113 tysięcy pań. Naukowcy porównywali ich BMI, WHR (wskaźnik talia-biodra) i obwód w talii. Okazało się, że kobiety, które śpią w oświetlonym pomieszczeniu, częściej maja problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Rozregulowanie organizmu

Naukowcy podejrzewają, iż światło przyczynia się do rozregulowania naszego organizmu. Promienie słoneczne i lampy zaburzają pracę zegara biologicznego. Z przeprowadzonych badań wynika, iż sztuczne światło ogranicza produkcję melatoniny, zwanej też hormonem snu.

Radiobudzik a otyłość

Wiele osób uważa, że wyłączając lampę i zasłaniając okna, ogranicza dopływ światła. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Koło łóżka często umieszczamy radiobudzik, który emituje światło.

Zagrożenie dla gospodarki

Ekonomiści uważają, że epidemia otyłości zagraża gospodarce. Osoby, dotknięte nadwagą, często cierpią z powodu chorób przewlekłych. Leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy jest niezwykle kosztowne. W związku z tym państwo powinno podjąć działania zwalczające epidemię otyłości.

Choć kierunek prowadzonych badań może wydawać się kuriozalny, naukowcy odkrywają korelację, które mogą okazać się pomocne przy leczeniu osób z nadwagą.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: