Chrapanie a otyłość

Chrapanie a otyłość

Wiele osób traktuje chrapanie jako niegroźną przypadłość, która odbija się negatywnie na śnie współmałżonka. W rzeczywistości uciążliwe odgłosy stanowią poważny problem zdrowotny, z którym należy walczyć.

Chrapaniu często towarzyszy bezdech senny, który może prowadzić do groźnych komplikacji. Czy z tą uciążliwą przypadłością można skutecznie walczyć?

Permanentne zmęczenie

Osoby, które chrapią, po przebudzeniu często skarżą się na zmęczenie i senność. Charakterystyczne odgłosy są uciążliwe dla otoczenia. Współmałżonkowie korzystają z rozmaitych technik, które mają na celu zlikwidować problem. Niektórzy ludzie uważają, że gwiżdżąc, mogą uporać się z chrapaniem ukochanego.

Źródło uciążliwych dźwięków

Za dokuczliwe dźwięki odpowiadają wibracje języka i podniebienia, do których dochodzi podczas oddychania. Z drganiem podniebienia miękkiego mamy do czynienia wyłącznie podczas spoczynku. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż podczas drzemki podniebienie staje się wiotkie i tym samym jest podatne na działanie oddechu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż chrapaniu towarzyszy wciąganie języka do do dolnych dróg oddechowych. Opisane zjawisko może doprowadzić do bezdechu.

Grupy ryzyka

Z chrapaniem częściej zmagają się mężczyźni niż kobiety. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się panów po 40. roku życia. Tej dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań.

Chrapanie – przyczyny

Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, powinny skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci stosowne badania, które pozwolą ustalić przyczynę chrapania. Znając źródło uciążliwych dolegliwości, możemy z nimi skutecznie walczyć. Czasem wystarczy zmienić tryb życia. Zdarza się, iż charakterystyczne dźwięki są jednym z objawów poważnej choroby. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić interwencję chirurgiczną.

Przerost tkanek miękkich szyi

Naukowcy wykazali, że osoby, które zmagają się z otyłością, częściej chrapią. Nadwaga przyczynia się do przerostu tkanek miękkich szyi. Wśród czynników, które sprzyjają wprawianiu podniebienia w wibracje, wymienia się: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i alergie pokarmowe.

Zmiana nawyków żywieniowych

Osoby otyłe, których bliscy skarżą się na uciążliwe chrapanie, powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe. Słodycze i tłuste potrawy nie służą naszej sylwetce. W sytuacji, gdy podaż energii, przekracza zapotrzebowanie organizmu, jej nadmiar odkłada się postaci tkanki tłuszczowej. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż obróbka kulinarna wywiera ogromny wpływ na wartość kaloryczną potraw. Smażone kotlety stanowią bombę kaloryczną, podczas gdy drób gotowany na parze sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki.

Owoce i warzywa

Dietetycy nieustannie podkreślają znaczenie owoców i warzyw. Ludzie, których menu obfituje w szparagi, fasolę, jabłka, brzoskwinie itp., cieszą się zdrowiem i szczupłą sylwetką. Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, powinny zaopatrzyć się w blender. To niepozorne urządzenie pozwala przygotować koktajl owocowo-warzywny.

Niskokaloryczne smakołyki

Słodycze i chipsy warto zastąpić niskokalorycznymi smakołykami. Jeśli oglądając telewizję, jadamy przekąski, zamieńmy paczkę chrupek na suszoną marchew posypaną pieprzem kajeńskim. Ta drobna modyfikacja pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy.

W walce z otyłością ogromną rolę odgrywa ruch. Podczas aktywności fizycznej spalamy kalorie. Plan ćwiczeń należy skonsultować ze specjalistą, aby nie dopuścić do groźnych kontuzji.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: