Niektóre osoby postrzegają otyłość jako problem natury estetycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż oponka na brzuchu może stać się przyczyną poważnych schorzeń.
Wystający brzuch czy masywne ramiona nie wyglądają atrakcyjnie. Warto jednak pamiętać, iż tego typu defekty nie muszą być odbierane negatywnie. Każdy człowiek inaczej ocenia ciało. Abstrahując od kwestii estetycznych, otyłość sprzyja powstawaniu wielu chorób.
Otyłość – powikłania
Zbędne kilogramy zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Szacuje się, iż codziennie z powodu chorób towarzyszących otyłości umiera kilkuset Polaków.
Polacy a zbędne kilogramy
Do niedawna Polacy mogli pochwalić się niskim odsetkiem osób otyłych. Ludzie, którzy dorastali w czasach PRLu i transformacji ustrojowej nie mogli sobie pozwolić na konsumpcję słodyczy. Dostęp do łakoci był ograniczony. Wraz ze wzrostem gospodarczym i otwarciem granic na eksport, gwałtownie wzrosła sprzedaż słodyczy i chipsów. Szkolne sklepiki uginają się pod ciężarem wysokokalorycznych smakołyków.
Otyłość – choroba społeczna
Niestety, najnowsze badania wskazują, iż powoli doganiamy Amerykanów. Ten problem nie dotyczy wyłącznie Polaków. Czesi, Węgrzy czy Łotysze coraz częściej borykają się z otyłością. Jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, system ubezpieczeń społecznych stanie się niewydolny. Leczenie chorób, które towarzyszy otyłości, jest niezwykle kosztowne.
Szczupłe narody
Do najszczuplejszych narodów zalicza się Francuzów, Belgów i Austriaków. Jeśli chcemy ustrzec się przed cukrzycą, miażdżycą czy nadciśnieniem powinniśmy wziąć z nich przykład.
Otyłość u dzieci
Z przeprowadzonych badań wynika, iż co czwarte polskie dziecko boryka się z otyłością. Zbędne kilogramy nierzadko stają się obiektem kpin i żartów. Brak akceptacji ze strony rówieśników wpływa negatywnie na rozwój dziecka.
Nadwaga a problemy z kręgosłupem
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dodatkowe kilogramy obciążają kręgosłup i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do kalectwa. Jeśli chcemy cieszyć się pełnią sił, musimy zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Słodycze możemy zastąpić owocami, podczas gdy suszone warzywa doskonale sprawdzają się w roli chipsów.
Choć partner akceptuje nasze ciało, otyłości nie należy lekceważyć. Zbędne kilogramy sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Decydując się na dietę, myślmy przede wszystkim o sobie.
*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.