Jak dbać o zęby i dziąsła w okresie ciąży?

Lesly Juarez z Unsplash
Lesly Juarez z Unsplash

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety – czas oczekiwania na dziecko, ale też szczególnej dbałości o swoje zdrowie. Wśród szeregu dobrych porad i sposobów na dostarczenie sobie i rozwijającemu się dziecku wszystkich składników służących zdrowiu, warto szczególnie w tym okresie skupić się na dbałości o zęby i dziąsła, których zaniedbanie może być przyczyną osłabienia nie tylko organizmu ciężarnej, ale też chorób malucha. Przydadzą się więc nie tylko zabiegi szczotkowania zębów rano, wieczorem, a nawet po każdym posiłku, ale też płukanie jamy ustnej zapobiegające rozwojowi bakterii i pozwalające na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a także dziąseł.

O zdrowe zęby i dziąsła warto zadbać już w okresie poprzedzającym poczęcie dziecka. Jeśli jednak nie można było tego przewidzieć, wiedząc o swoim stanie, każda kobieta powinna znaleźć w tym okresie termin na wizytę u dentysty, który oceni stan jej zębów, usunie kamień nazębny i wyleczy próchnicę bądź inne choroby. Okres ciąży sprzyja bowiem osłabieniu organizmu kobiety, z którego rozwijające się dziecko czerpie wszystkie niezbędne składniki, w tym wapń odpowiedzialny za dobry stan zębów. Ciążowe dolegliwości, jak wymioty, działanie hormonów i niewłaściwa dieta także powodują problemy z zębami, które mogą nie tylko wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie kobiety, ale też przyczyniać się do niewłaściwej wagi urodzeniowej jej dziecka czy przedwczesnego porodu.

Produkty firmy Listerine, jak płyny do płukania jamy ustnej, to sposób na zadbanie właściwe o stan zębów kobiety ciężarnej oraz całej jej rodziny, nie tylko w tym wymagającym szczególnej uwagi okresie. Płyn do płukania jamy ustnej Listerine umożliwia bowiem wzmocnienie szkliwa zębów, chroniącego skutecznie przed rozwojem próchnicy, usuwa bakterie, które pozostają na zębach nawet po ich szczotkowaniu, a także przeciwdziała rozwojowi płytki nazębnej, dzięki czemu spowalnia powstawanie kamienia będącego nierzadko przyczyną groźnych chorób zębów i jamy ustnej. Nie do przecenienia jest także odświeżające działanie płynu do płukania ust Listerine. W ofercie znajdują się bowiem m.in. płyny do płukania o smaku i zapachu zielonej herbaty https://www.listerine.pl/products/listerine-green-tea-plyn-do-plukania-jamy-ustnej, łagodniej mięty, olejków eukaliptusowych, tymolowych oraz mentolowych. Wiele kobiet na skutek pojawiania się nudności w okresie ciąży uskarża się na niesmak z ustach, stosowanie płynów Listerine pozwoli im więc nie tylko skutecznie zadbać o zęby, ale też odświeżyć oddech.

Tekst partnera

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: