Kontrowersyjna dieta Kwaśniewskiego

Kontrowersyjna dieta Kwaśniewskiego

Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, poddają się różnym dietom. Niektóre z nich wzbudzają sporo kontrowersji. Dlaczego naukowcy spierają się dietę Kwaśniewskiego? Jakie zasady przyświecały jej twórcy?

Ludzie, którzy są zadowoleni z efektów diety Kwaśniewskiego, uważają ją za optymalną. Jej twórca zaleca ograniczenie spożycia węglowodanów. Produkty polecane przez doktora Jana Kwaśniewskiego charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczów. Czy jedząc golonkę, można schudnąć?

Dieta Kwaśniewskiego – zalecenia

Osobom, które rozpoczynają kurację, Kwaśniewski zaleca się stosowanie się do następującej proporcji wyrażonej w gramach – tłuszcz : węglowodany: białka 1,0 : 2,5-3,5: 0,8. W miarę upływu czasu należy zmniejszać ilość spożywanych protein na rzecz lipidów pochodzenia zwierzęcego. Na talerzu ludzi, którzy stosują dietę Kwaśniewskiego, nie może zabraknąć żółtka jaj, podrobów, tłustego mięsa, serów, masła, śmietany.

Warzywa niskocukrowe

W przypadku warzyw i owoców należy zwracać uwagę na ich indeks glikemiczny. Wybieramy produkty o niewielkiej zawartości cukru. Kwaśniewski zaleca spożycie pomidorów, ogórków i kapustnych. Owoce takie jak agrest, porzeczki, jagody można konsumować okazjonalnie. Choć dostarczają one mniej węglowodanów niż banany czy winogrona, spożycie sacharozy, glukozy i fruktozy należy ograniczyć do minimum.

Dieta Kwaśniewskiego – zakazane produkty

Twórca diety wśród zakazanych artykułów spożywczych wymienia: cukier, słodycze, miód, ryż, kasze, pieczywo (także pełnoziarniste), kluski, ziemniaki, groch, słodkie napoje i piwo. W związku z tym, iż trudno odzwyczaić się od soli, jej spożycie należy stopniowo ograniczać. Tę popularną przyprawę powinniśmy zastąpić ziołami.

Podstawy naukowe

Dieta Kwaśniewskiego posiada podstawy naukowe. Z badań przeprowadzonych przez biochemików wynika, iż spożywając tłuste produkty, blokujemy enzymy odpowiedzialne za syntezę triglicerydów w wątrobie. W związku z tym, iż dochodzi do ograniczenia syntezy, zrzucamy zbędne kilogramy. Organizm, któremu brakuje cukrów, czyli podstawowego paliwa metabolicznego, sięga po rezerwy. Oznacza to, iż zaczyna spalać tkankę tłuszczową.

Ryzyko miażdżycy

Dieta opracowana przez doktora Kwaśniewskiego budzi ogromne emocje wśród naukowców. Niektórzy uważają, iż spożywając tłuste potrawy, zwiększamy ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca. Żółtko jaj, podroby czy golonka stanowią bogate źródło cholesterolu o niskiej gęstości (LDL). Sprzyja on powstawaniu płytek miażdżycowych.

Dieta dla chorych na epilepsję

Zwiększona konsumpcja tłuszczów pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Choć zazwyczaj decydują się na nią osoby, które zmagają się z nadwagą, zalecenia Kwaśniewskiego przynoszą świetne rezultaty w leczeniu epilepsji u dzieci. Podczas metabolizmu tłuszczów powstają ciała ketonowe, które odgrywają niezwykle istotną rolę w zwalczaniu choroby Parkinsona, Alzheimera oraz depresji.

W związku z tym, iż dieta Kwaśniewskiego obciąża niektóre narządy, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz oceni, czy nasz stan zdrowia pozwala na zwiększone spożycie tłuszczów.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: