Otyłość często traktuje się jako problem łakomczuchów, zajadających stres przed telewizorem. To uproszczenie jest niezwykle krzywdzące dla osób dotkniętych tą przypadłością. Niektóre choroby sprzyjają magazynowaniu tłuszczu.
Ludzie, którzy borykają się ze zbędnymi kilogramami, często korzystają z pomocy specjalistów. Niestety, zmiana trybu życia nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Niektóre osoby, pomimo rygorystycznej diety i intensywnych ćwiczeń, nie potrafią schudnąć. W związku z tym, iż nadwaga wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, warto rozpoznać przyczynę problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Choroby metaboliczne
Istnieją choroby, które spowalniają przemianę materii. Inne z kolei prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie i tym samym obracają wniwecz naszą pracę na siłowni. Eliminując przyczynę otyłości, możemy pozbyć się zbędnych kilogramów w krótkim czasie.
Zespół policystycznych jajników
Szacuje się, że z tą przypadłością zmaga się 15% Polek. Zespół policystycznych jajników wiąże się z powstawaniem licznych pęcherzyków w obrębie parzystych narządów płciowych. Cystom towarzyszy nadmierna produkcja męskich hormonów płciowych, insuliny oraz hormonu luteinizującego. Kobiety, które cierpią na tę chorobę, często skarżą się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, wąsik nad górną wargą oraz nieregularne miesiączki.
Niedoczynność tarczycy
U osób, które zmagają się z tą przypadłością, tarczyca wytwarza niedostateczną ilość hormonów. W związku z tym, iż nie pokrywają one zapotrzebowania organizmu, dochodzi do groźnych zaburzeń. W prawidłowych warunkach tarczyca syntetyzuje trójjodotyroninę oraz tyroksynę. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w metabolizmie i termogenezie. Niedoczynność tarczycy manifestuje się: uczuciem zimna, zmęczeniem, depresją, zaburzeniami pamięci, przyrostem masy ciała i zaparciami. Osoby, u których pojawiły się niepokojące dolegliwości, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do endokrynologa. Po przeprowadzeniu badań hormonalnych specjalista stwierdzi, czy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.
Zespół Cushinga
Pod tym terminem kryje się zespół objawów chorobowych, związanych z podwyższonym stężeniem kortyzolu we krwi. Osoby, które przez dłuższy czas przyjmują glikokortykosteroidy (leki stosowane w leczeniu niektórych schorzeń), są szczególnie narażone na rozwój zespołu Cushinga. Wspomniana przypadłość manifestuje się: przyrostem masy ciała, rozstępami, trądzikiem, nieregularnymi miesiączkami oraz otłuszczeniem twarzy i tułowia. Chorobę, w zależności od nasilenia, można leczyć operacyjnie, farmakologicznie lub stosując radioterapię.
Osoby, które nie potrafią zrzucić zbędnych kilogramów, powinny zgłosić się do specjalisty. Lekarz oceni, czy problemy nie mają podłoża hormonalnego. Zdarza się, iż otyłość sygnalizuje inne choroby.
*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.