Leczenie otyłości u dorosłych

Leczenie otyłości u dorosłych

Według danych GUS (z 2009 roku) zbyt dużą masę ciała ma już ponad 52% dorosłych Polaków i 44% Polek a ponad 15% z nich jest otyła. Dane te świadczą o tym, że jest to już duży problem całego społeczeństwa.
Osoby otyłe powinny rozpocząć leczenie, aby nie dopuścić do utraty zdrowia wywołanej otyłością. Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie stopnia aktywności fizycznej. Ponieważ osoby otyłe są ograniczone ruchowo, więc niezbędne jest prawidłowe dobranie odpowiedniej jej formy. Poleca się zajęcia w wodzie, gdyż w ich trakcie układ ruchu nie jest tak mocno obciążany. Osoba otyła powinna rozpocząć dietę redukcyjną, najlepiej odpowiednio dobraną przez lekarza dietetyka.
Jeżeli odpowiednio długo stosowana dieta oraz zwiększona aktywność fizyczna nie są wystarczające do utraty wagi lub gdy otyłość zagraża życiu pacjenta, stosuje się inne formy leczenia. Dzielimy je na farmakologiczne, endoskopowe oraz chirurgiczne. Ich wybór powinien być poprzedzony szeregiem badań oraz oczywiście konsultacją lekarzem.
W Polsce jedynym środkiem stosowanym przy długoterminowym leczeniu otyłości jest Orlistat. Lek ten działa w obrębie przewodu pokarmowego i upośledza wchłanianie tłuszczów. Niestety mimo dobrych efektów, terapii towarzyszy szereg skutków ubocznych (np. skurcze jelitowe czy plamienia tłuszczowe), przez co nie jest to środek chętnie stosowany przez pacjentów.
Jedną z metod endoskopowych jest nieoperacyjne ograniczenie łaknienia poprzez aplikację balonu do-żołądkowego. Do żołądka za pomocą endoskopu wprowadzany jest specjalny balon, który pozostaje w nim przez okres 6 miesięcy. Jest to zabieg bezbolesny, balon umieszczony w żołądku wspomaga proces utraty masy ciała. Oczywiście konieczna jest jednoczesna zmiana nawyków żywieniowych.
Wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest BMI wyższe niż 40 kg/m2 masy ciała. Leczenie poprzedzone jest kompleksowymi badaniami specjalistycznymi. Wśród metod chirurgicznych wyróżniamy m.in. opasanie żołądkowe, pionową plastykę żołądka, rękawową resekcję żołądka. Skuteczność takich metod jest wysoka i pozwala na redukcję masy w ciała w pierwszym roku nawet o 30-40 kg.
Wybór metody zależny jest od badań oraz konsultacji z lekarzem specjalistą. W każdym z przypadków konieczna jest zmiana diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: