Modyfikacja zachowań u dzieci

Elementem terapii w przebiegu leczenia otyłości u dziecka, jest modyfikacja zachowań. Dotyczy ona nie tylko zmian nawyków u młodego pacjenta, ale również w jego rodzinie.

Udowodniono, że dzieci karmione piersią przez okres dłuższy niż 3 miesiące, rzadziej są otyłe w wieku późniejszym. Sztuczne mleko ma prawie 3 razy więcej białka niż mleko matki, więc dostarcza dziecku zdecydowanie za dużo kalorii. Może mieć to bezpośredni wpływ na powstanie otyłości u dziecka w dalszym etapie dzieciństwa.

Modyfikacja zachowań u dziecka otyłego ma różne postacie. Po pierwsze ważne jest aby dziecko nie było przyzwyczajane, że jedzenie jest nagrodą czy jest podawane w celu uspokojenia. Dziecko nie powinno kojarzyć jedzenia z takimi sytuacjami, powinno się zdecydowanie rozgraniczyć stany emocjonalne od spożywania pokarmów.

Inną modyfikacją zachowań jest ograniczenie czasu spędzonego biernie przed komputerem czy telewizorem. W trakcie czasu spędzonego przed telewizorem dziecko jest bombardowane wręcz reklamami niezdrowej żywności czy słodyczy. Zamiast tego dziecko powinno mieć zaplanowany codziennie czas na aktywność fizyczną.

W ramach modyfikacji zachowań konieczne jest uczulenie całej rodziny, aby podawała dziecku jak najmniej słodyczy, wysokoprzetworzonej żywności oraz fastfoodów. Dieta całej rodziny powinna być zdrowa i zbilansowana, co pozwoli wyrobić u dziecka prawidłowe nawyki już od najmłodszych lat. Warto również całą rodziną spędzać wolny czas możliwie jak najaktywniej.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Leczenie Otyłości 2021