Nadwaga i otyłość dotyczą już około 50% naszego społeczeństwa. Poza profilaktyką, ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia gdy nasza waga zaczyna przekraczać wartość prawidłową. Aby zredukować masę ciała, konieczne jest zachowywanie ujemnego bilansu kalorycznego. Nasz organizm musi spalać więcej kalorii, niż mu ich dostarczamy. Poza zmianą diety, najlepiej jest zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Im więcej wysiłku fizycznego wprowadzimy do swoich codziennych zajęć, tym więcej kalorii spalimy.
Przez wysiłek fizyczny należy rozumieć zarówno uprawianie sportu, jak i zmianę nawyków. Na co dzień warto dbać o to, aby jak najczęściej poruszać się pieszo oraz żyć aktywniej. Ilość czasu spędzana przez komputerem czy telewizorem powinna być ograniczona. Wiele osób w dzisiejszych czasach pracuje przed komputerem, powinny one wydzielić sobie w ciągu dnia czas na uprawianie sportu.
Regularne ćwiczenia (najlepiej wykonywane 3-5 razy w tygodniu) mają bezpośredni wpływ na redukcję ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Połączenie wysiłku fizycznego o odpowiedniej intensywności i częstotliwości z odpowiednio zbilansowaną dietą, umożliwia znaczącą redukcję wagi ciała.
Wśród rodzajów wysiłku fizycznego, najlepszy efekt przynoszą sporty aerobowe, w którym towarzyszy wysoki poziom wydolności tlenowej. Należą do nich m.in. bieganie, jazda na rowerze, aerobik czy pływanie. Ważne jest aby ćwiczenia były o odpowiedniej intensywności, jeżeli będzie zbyt niska to trening przyniesie mniejsze efekty.
Osoby otyłe powinny skonsultować wybór aktywności z lekarzem. Powinno się dostosowywać długość, intensywność i częstotliwość ćwiczeń do sprawności fizycznej, masy ciała i sprawności oraz odpowiednio je modyfikować wraz z upływającym czasem.