Jak leczyć otyłość przy niedoczynności tarczycy

Jak leczyć otyłość przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy ma bezpośredni wpływ na zaburzenia procesów metabolicznych. U osoby dotkniętej tym schorzeniem produkowana jest zbyt mała ilość hormonów tyroksyny(T4) oraz trójjodotyroniny(T3). Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy poprzez zaburzenie pracy układu hormonalnego, obniża tempo metabolizmu. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost masy ciała. Hormony tarczycy regulują proces termogenezy, czyli produkcji ciepła. Gdy jest ich za mało, metabolizm zwalnia a dostarczana do organizmu energia nie jest odpowiednio efektywnie przetwarzana.

Gdy osoba otyła cierpi na niedoczynność tarczycy, leczenie jej z nadwagi powinno przebiegać pod opieką endokrynologa. Na bieżąco kontrolowany powinien być poziom hormonów w organizmie. Endokrynolog dobierze również odpowiednie leki, które mają właściwości regulujące układ hormonalny.

Tak jak w przypadku każdej innej osoby otyłej, niezbędne jest wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej oraz zwiększenie aktywności fizycznej. W diecie należy ograniczyć węglowodany proste, gdyż do ich wstępnej przemiany nie jest zużywana praktycznie energia. Zastąpić je powinno się węglowodanami złożonymi oraz białkiem, gdyż na ich wstępne przetworzenie organizm potrzebuje dużo więcej energii.

Nie ulega wątpliwości, że niedoczynność tarczycy znacząco utrudnia zrzucenie wagi. Jeżeli nie wystarcza opieka endokrynologa oraz zastosowanie diety, konieczne może być pozostawanie pod opieką również dietetyka oraz trenera, którzy dodatkowo będą kontrolować postępy w zrzucaniu wagi.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: