Dieta kapuściana

Dieta kapuściana

Diety odchudzające cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników internetu. Wielu z nich pragnie pozbyć się zbędnych kilogramów w tydzień, nie zważając na efekty uboczne takiej kuracji. Dlaczego dieta kapuściana zyskała rzesze zwolenników?

Specjaliści uważają, iż zbędne kilogramy powinniśmy tracić stopniowo. Jeśli szybko chudniemy, istnieje ryzyko, iż wymarzoną sylwetkę przypłacimy uszczerbkiem na zdrowiu lub efektem jo-jo. Radykalne kuracje przynoszą natychmiastowe rezultaty, ale trudno je utrzymać.

Zalety diety kapuścianej

Dieta kapuściana cieszy się ogromną popularnością, ponieważ w ciągu tygodnia pozwala zrzucić 4-5 kg. Zbliżające się wesele sprawia, iż wiele osób zaczyna dostrzegać problem w nadwadze. Chcąc wcisnąć się w ulubioną sukienkę, często popełniamy błędy żywieniowe.

Źródło błonnika

Dieta kapuściana polega na wprowadzeniu do diety warzyw z rodziny kapustnych. Stanowią one bogate źródło witamin i minerałów. Jednocześnie dostarczają organizmowi błonnik, który przyspiesza perystaltykę jelit i tym samym ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

Usprawnienie pracy jelit

Zwolennicy diety kapuścianej uważają, że usprawnia ona pracę jelit. Osoby, które spożywają żywność wysoko przetworzoną, często zmagają się z zaparciami. W białym pieczywie i zupkach z torebki nie znajdziemy błonnika, który przyczynia się do przesuwania treści pokarmowych. Zalegające resztki podlegają procesom gnilnym. Drobnoustroje obecne w przewodzie pokarmowym przyczyniają się do powstawania toksycznych związków. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić organizmowi systematyczne wypróżnianie.

Dieta kapuściana – działanie moczopędne

Przeciwnicy diety kapuścianej twierdzą, iż spektakularne rezultaty zawdzięczamy właściwościom moczopędnym spożywanych warzyw. W związku z tym, iż przyczyniają się one do utraty wody, nie rozwiązują problemu nadwagi. Z drugiej strony pozwalają pozbyć się toksyn, które utrudniają odchudzanie.

Ograniczenia czasowe

Diety kapuścianej pod żadnym pozorem nie można stosować dłużej niż tydzień. Nie zaspokaja ona zapotrzebowania organizmu na białka i tłuszcze. Jednocześnie utrudnia przyswajanie witamin A, D, E, K. Niedobór tych substancji może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.

Zupa z kapustą włoską

Zupa na bazie włoskiej kapusty stanowi podstawowe danie. Można ją jeść za każdym razem, gdy dopadnie nas głód. Dietetycy odradzają potrawy z białej kapusty, ponieważ nie jest ona tak lekkostrawna jak włoska.

Nawodnienie organizmu

Stosując dietę kapuścianą, nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu. W tej roli najlepiej sprawdza się niegazowana woda mineralna. Jeśli jej smak nam nie odpowiada, możemy ją wzbogacić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Należy unikać alkoholu, słodzonych napojów, ciastek, chipsów i czerwonego mięsa.

Dieta kapuściana – produkty dozwolone

Twórca diety dopuszcza spożywanie niewielkich ilości pieczywa pełnoziarnistego, chudego mleka i drobiu. Wspomniane artykuły można włączyć do menu piątego dnia kuracji. W przypadku chleba nie sugerujmy się jego zabarwieniem. Brązowe kromki zawdzięczamy słodowi jęczmiennemu, który jest niewskazany w przypadku diet odchudzających.

W związku z tym, iż monotonia na talerzu może obciążać niektóre narządy, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy nasz stan zdrowia pozwala na zwiększenie spożycia roślin z rodziny kapustnych.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: