Czy otyłość sprzyja nowotworom?

Czy otyłość sprzyja nowotworom?

 

Znaczna nadwaga jest powodem wielu poważnych chorób, w tym występowania nowotworów złośliwych. Osoby otyłe są bardziej narażone na pewne choroby i dolegliwości, niż te szczupłe. Uważa się, że m.in. sprzyja ona występowaniu cukrzycy, chorobom serca czy zwyrodnieniowym chorobom kości.

Najważniejsze powinno być zatem utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie, gdyż często otyłość prowadzi nawet do śmierci, np. poprzez nowotwór.

Otyłość, a ryzyko wystąpienia nowotworu

Okazuje się, ze tkanka tłuszczowa może produkować pewne substancje i jedną z nich jest estrogen. W tym przypadku, otyłe kobiety są bardziej narażone na raka piersi czy raka szyjki macicy. Inaczej niż przypadku menopauzy, tutaj nie brak, a nadmiar żeńskiego hormonu nie sprzyja kobiecemu organizmowi.

Uważa się również, ze osoby otyłe są bardziej narażone na nowotwory w obrębie układu pokarmowego. Niektórzy lekarze mówią, że znaczna nadwaga jest czynnikiem, który powoduje dwu a nawet trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na raka wątroby czy jelita grubego.

Aleksandra Wiktor

 

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: