Brak uczucia sytości

Brak uczucia sytości wywołany może być przez szereg czynników i tylko specjalistyczne badania mogą określić jego przyczynę.

Bardzo często ciągłe uczucie głodu jest wynikiem choroby toczącej się w organizmie. Najczęściej pojawia się w przebiegu cukrzycy typu 2. W organizmie nadmiernie wydzielana jest insulina, która powoduje zamianę glukozy w glikogen, co za tym idzie organizm zamiast wytwarzać energię z pokarmów, magazynuje tłuszcz. Efektem tego jest ciągłe uczucie głodu. Innym schorzeniem, któremu towarzyszy brak sytości, jest nadczynność tarczycy. Choroba ta powoduje przyspieszenie procesów metabolicznych w organizmie, co za tym idzie towarzyszy jej spadek masy ciała oraz wzmożony apetyt.

U dzieci brak uczucia sytości wywołany jest dość często przez rozwijającą się chorobę pasożytniczą. Ponieważ żywią się one głównie węglowodanami, wzmożony apetyt dziecka na słodycze i inne produkty oparte na cukrach prostych, mogą sugerować obecność pasożytów w organizmie dziecka.

Wzmożony apetyt może też towarzyszyć ciąży. Co prawda naturalnym jest, że kobieta w stanie błogosławionym je więcej, jednakże gdy napady głodu są częste i silne, konieczne jest wykonanie badań w kierunku cukrzycy ciążowej.

Brak uczucia sytości mimo tego, że może się wydawać schorzeniem o naturze fizycznej, jest często dolegliwością natury psychicznej. Chorobą psychiczną dotyczącą braku uczucia sytości jest polifagia. Osoba nią dotknięta ma nieustającą potrzebę przyjmowania pokarmów w dużej ilości. Przyczyną tej choroby mogą być np. zaburzenia układu nerwowego, cukrzyca czy choroby pasożytnicze. Niektórym chorobom towarzyszy schorzenie zwane akorią. Akoria to stan, gdy po posiłku chory nadal nie odczuwa zapełnienia żołądka, a co za tym idzie ciągle jest głodny.

Jeżeli uczucie głodu jest ciągłe i nie znika po zjedzeniu posiłku, należy skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby wykonać odpowiednie badania.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: