Terapia ruchowa u dzieci

Terapia ruchowa u dzieci

Otyłość dotyka dużej części społeczeństwa. Niestety otyli są nie tylko dorośli, ale również dzieci. Nieleczona otyłość u dziecka prowadzić może do zwyrodnień układu ruchu, zmniejsza tempo wzrostu oraz zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób (takich jak cukrzyca czy nadciśnienie).

Poza zmianą diety otyłego dziecka, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej dawki ruchu do jego codziennej aktywności. W przypadku zaawansowanej otyłości, zaleca się prowadzenie ćwiczeń pod kontrolą fachowego personelu medycznego. Istotne jest aby ćwiczenia były odpowiednio dobrane do możliwości ruchowych dziecka. Ważne również jest, aby sprawiały pacjentowi przyjemność, dzięki czemu jego motywacja nie będzie się zmniejszać. Najlepiej aby dziecko mogło spróbować różnych form aktywności i wybrało tę dla niego najprzyjemniejszą. Nie jest tak bardzo istotne jaki sport będzie uprawiać, ważna jest systematyczność.

W przypadku terapii ruchowej u dzieci, dobrze jest aby cała rodzina spędzała czas aktywnie. Czas spędzony przed komputerem i telewizorem należy ograniczyć do minimum. Postępy powinny być systematycznie kontrolowane przez lekarza, a wszelkie dolegliwości i kontuzje od razu mu zgłaszane.
Aktywność fizyczną należy połączyć z odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietą. Nie należy u dzieci stosować żadnych preparatów hamujących łaknienie oraz nie można obniżać zbyt mocno ilości dostarczanych kalorii, gdyż będzie to miało niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: