Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ma niemałe znaczenie dla działania naszego organizmu. Najważniejsze lokalizacje tkanki tłuszczowej, to obszar brzuszny trzewny, brzuszny podskórny oraz pośladkowo-udowy. W zależności od umiejscowienia, inna jest struktura tkanki tłuszczowej i odmiennie wpływa ona na funkcjonowanie wątroby i środkowego układu nerwowego.
Rozmieszczenie tkanki płciowej zależne jest między innymi od płci. U kobiet procentowa zawartość tłuszczu w organizmie jest większa niż u mężczyzn. U kobiet w okresie przed menopauzą, tkanka tłuszczowa umiejscawia się głównie w okolicy udowo-pośladkowej. U mężczyzn, na co wiek nie ma wpływu, tłuszcz odkłada się głównie w obrębie brzucha.
Prawie 70% tłuszczu w organizmie zlokalizowane jest w tkance podskórnej. Pozostała ilość tkanki tłuszczowej umiejscowiona jest w części trzewnej jamy brzusznej, w rejonie narządów płciowych, gruczołów piersiowych, wątroby, trzustki i mięśni szkieletowych.
W celu dokładnego określenia, gdzie znajduje się jej zbyt wiele, wykonuje się specjalne badania. Poza badaniem wizualnym, możliwe jest dokonanie analizy za pomocą specjalnej aparatury. Za pomocą sprzętu do pomiaru rozmieszczenia tkanki tłuszczowej możliwe jest określenie, w których częściach ciała znajduje się jej nadmiar i o ile przekroczone są dopuszczalne wartości procentowe.
Ważne jest aby pamiętać, że tkanka tłuszczowa wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Jej nadmiar zaburza równowagę poziomu hormonów, jednakże jej niedobór również ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Optymalna procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie to 10-20% dla mężczyzn oraz 17-28% dla kobiet.