Przyczyny otyłości brzusznej

Przyczyny otyłości brzusznej

 

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w 2009 roku wynika, iż 61% Polaków waży za dużo, z kolei 45% Polek ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Choć nie wszyscy borykają się z otyłością, wyniki przeprowadzonych badań są niepokojące.

15 lat temu z otyłością brzuszną borykali się głównie Anglicy i Amerykanie. Niestety, problem ma charakter epidemii. Mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej powoli doganiają obywateli USA i Wielkiej Brytanii w niechlubnych statystykach.

Magazynowanie tkanki tłuszczowej

Niezwykle istotną rolę odgrywa miejsce, w którym gromadzi się tkanka tłuszczowa. Oponka na brzuchu jest szczególnie niebezpieczna. U osób dotkniętych tą przypadłością często odnotowuje się groźne powikłania. Otyłość brzuszna sprzyja nietolerancji glukozy i narastaniu insulinooporności. Te niekorzystne zjawiska prowadzą do rozwoju cukrzycy typu 2. Oponce często towarzyszą choroby takie jak kamica pęcherzyka żółciowego, nowotwory jelita grubego i odbytnicy, miażdżyca, refluks żołądkowo-jelitowy czy stłuszczenie wątroby.

Otyłość brzuszna – powikłania

Otyłość wpływa niekorzystnie na układ oddechowy. Często prowadzi do bezdechu nocnego, który stanowi poważne zagrożenia dla życia. Zbędne kilogramy sprzyjają też astmie. Osoby otyłe często skarżą się na problemy z poruszaniem, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi poważne obciążenie dla stawów.

Geny czy tryb życia?

Przyczyna otyłości brzusznej wciąż pozostaje przedmiotem sporów naukowców. Niektórzy specjaliści uważają, że za jej rozwój odpowiadają siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, iż magazynowanie tkanki tłuszczowej ma związek z genami. Eksperymenty przeprowadzone na myszach zdają się potwierdzać tę teorię.

Sylwetka typu jabłko

Niektóre badania prowadzą do zaskakujących wniosków. Udowodniono, iż osoby, których sylwetka przypomina jabłko, mają większe predyspozycje do rozwoju otyłości brzusznej niż klepsydry czy gruszki.

Walka z oponką

Osoby, u których tłuszcz odkłada się w obrębie jamy brzusznej, znajdują się w trudnej sytuacji. Trudno pozbyć się oponki, zmieniając nawyki żywieniowe. Choć hamburgery i frytki nie służą smukłej sylwetce, to dieta wegetariańska nie rozwiązuje problemu. Większość osób chudnie równomiernie. Jeśli zależy nam na szczupłej talii, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, który ułoży specjalny program ćwiczeniowy.

W związku z tym, iż otyłość brzuszna niesie ze sobą poważne konsekwencje, nie należy jej lekceważyć. Leczenie rozpoczęte we wczesnym stadium może zapobiec groźnym powikłaniom takim jak cukrzyca typu 2, miażdżyca czy choroby zwyrodnieniowe stawów.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: