Powikłania towarzyszące otyłości

Powikłania towarzyszące otyłości

 

Przed laty otyłość postrzegano jako symbol dostatku. Osoby majętne mogły sobie pozwolić na wystawne dania, podczas gdy niższe klasy społeczne często cierpiały z powodu głodu. Dlaczego zbędne kilogramy są niebezpieczne?

W przypadku otyłości mamy do czynienia z nadmierną podażą energii. Często nie zwracamy uwagi na ilość kalorii, jaką dostarczamy organizmowi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż 1 ciastko dostarcza 40 kcal, podczas gdy 100 g chipsów 552 kcal. Przekąski, po które chętnie sięgamy, w znacznej mierze pokrywają dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Otyłość – choroba przewlekła

Zbędne kilogramy nie tylko zaburzają proporcje sylwetki, ale przede wszystkim wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie. Otyłość jest chorobą przewlekłą, której towarzyszą liczne dolegliwości ze strony układu krążenia. Z przeprowadzonych badań wynika, iż z tą przypadłością w głównej mierze zmagają się mieszkańcy krajów rozwiniętych i rozwijających się. W biednych zakątkach świata ludzie mają ograniczony dostęp do pożywienia i często cierpią z powodu głodu.

Choroby stawów

Każdy dodatkowy kilogram należy traktować jako obciążenie stawów. W pewnym momencie układ ruchowy odmawia posłuszeństwa. Nieleczona otyłość może doprowadzić do kalectwa. Osoby, które nie chcą spędzić życia na wózku inwalidzkim, powinny zweryfikować dotychczasowe nawyki żywieniowe. W związku z tym, iż otyłość jest poważną chorobą, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dietetyk w oparciu o informacje zebrane podczas wywiadu lekarskiego i wyniki badań ułoży jadłospis, dostosowany do naszych potrzeb.

Nadciśnienie tętnicze

Otyłość często prowadzi do nadciśnienia tętniczego, czyli przewlekłej choroby układu krążenia. Ta przypadłość charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Wiele osób lekceważy to schorzenie. Nadciśnienie tętnicze nie obniża jakości życia, toteż wielu chorych odstawia leki. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie należy rezygnować z medykamentów przepisanych przez specjalistę. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do groźnych powikłań.

W związku z tym, iż otyłość stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, warto podjąć działania zapobiegające odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Odpowiednio skomponowana dieta i ruch na świeżym powietrzu mogą nas uchronić przed wieloma problemami.

 

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Leczenie Otyłości 2020