Jak interpretować wskaźnik BMI

W rozpoznaniu otyłości niezwykle istotną rolę odgrywa wskaźnik masy ciała (Body Mass Index – BMI). Jak określa się jego wartość i interpretuje wyniki?

Współczynnik BMI uzyskujemy dzieląc masę ciała, wyrażoną za pomocą kilogramów, przez kwadrat wysokości, podanej w metrach.  Wskaźnik BMI stanowi niezwykle pomocne narzędzie, aczkolwiek warto pamiętać, iż jego wartością mogą kierować się jedynie dorośli. W przypadku dzieci nie ma on zastosowania.

Siatki centylowe – zastosowanie

Jeśli chcemy określić, czy masa ciała pociechy mieści się w normie, powinniśmy skorzystać z siatek centylowych. Uwzględniają one cechy budowy ciała charakterystyczne dla danej populacji.

Popularność wskaźnika BMI

Współczynnik BMI cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala ocenić, czy dany osobnik boryka się z nadwagą. W tym miejscu warto podkreślić, iż otyłość prowadzi do wielu groźnych chorób tj. cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie.

Wskaźnik masy ciała – interpretacja wyników

W przypadku dorosłych wskaźnik BMI należy interpretować następująco:

 • <18,5 – niedowaga
 • 18,5-24,99 – wartość prawidłowa
 • >24,99 – nadwaga

 

Wyróżniamy również klasyfikację rozszerzoną:

 • < 16 – wygłodzenie
 • 16-16,99 – wychudzenie
 • 17-18,49 – niedowaga
 • 18,5-24,99 – wartość prawidłowa
 • 25-29,99 – nadwaga
 • 30-34,99 – I stopień otyłości
 • 35-39,99 – II stopień otyłości
 • >39,99 – III stopień otyłości.

 

Współczynnik BMI – ryzyko błędu

Wprawdzie wyliczenie wskaźnika BMI jest niezwykle proste, ale jego wartość może wprowadzać w błąd. W przypadku kulturystów współczynnik często wskazuje na III stopień otyłości, podczas gdy ich ciało składa się głównie z mięśni. Zawartość tkanki tłuszczowej jest stosunkowo niewielka.

Uwarunkowania poszczególnych nacji

Jednocześnie warto pamiętać, iż wskaźnik BMI należy interpretować, uwzględniając uwarunkowania poszczególnych nacji. W przypadków Azjatów zagrożenie cukrzycą wzrasta w przypadku niskich wartości współczynnika.

Zawartość tkanki tłuszczowej

Ciało kobiet składa się z większej ilości tkanki tłuszczowej niż organizm mężczyzn. U pań pełni ona niezwykle istotną funkcję. Tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.

Badanie procentowej zawartości tłuszczu

Metodą diagnostyczną, która charakteryzuje się największą trafnością, jest badanie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Pozwala ona ocenić, czy mamy do czynienia z otyłością. Niestety, jej przeprowadzenie nastręcza trudności.

W związku z tym, iż wskaźnik BMI jest obarczony błędem, należy go traktować jako swego rodzaju drogowskaz. Jeśli uważamy, że masa naszego ciała odbiega od normy, powinniśmy przeprowadzić szczegółowe badania.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Leczenie Otyłości 2020