Jak interpretować wskaźnik BMI

Jak interpretować wskaźnik BMI

W rozpoznaniu otyłości niezwykle istotną rolę odgrywa wskaźnik masy ciała (Body Mass Index – BMI). Jak określa się jego wartość i interpretuje wyniki?

Współczynnik BMI uzyskujemy dzieląc masę ciała, wyrażoną za pomocą kilogramów, przez kwadrat wysokości, podanej w metrach.  Wskaźnik BMI stanowi niezwykle pomocne narzędzie, aczkolwiek warto pamiętać, iż jego wartością mogą kierować się jedynie dorośli. W przypadku dzieci nie ma on zastosowania.

Siatki centylowe – zastosowanie

Jeśli chcemy określić, czy masa ciała pociechy mieści się w normie, powinniśmy skorzystać z siatek centylowych. Uwzględniają one cechy budowy ciała charakterystyczne dla danej populacji.

Popularność wskaźnika BMI

Współczynnik BMI cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala ocenić, czy dany osobnik boryka się z nadwagą. W tym miejscu warto podkreślić, iż otyłość prowadzi do wielu groźnych chorób tj. cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie.

Wskaźnik masy ciała – interpretacja wyników

W przypadku dorosłych wskaźnik BMI należy interpretować następująco:

  • <18,5 – niedowaga
  • 18,5-24,99 – wartość prawidłowa
  • >24,99 – nadwaga

 

Wyróżniamy również klasyfikację rozszerzoną:

  • < 16 – wygłodzenie
  • 16-16,99 – wychudzenie
  • 17-18,49 – niedowaga
  • 18,5-24,99 – wartość prawidłowa
  • 25-29,99 – nadwaga
  • 30-34,99 – I stopień otyłości
  • 35-39,99 – II stopień otyłości
  • >39,99 – III stopień otyłości.

 

Współczynnik BMI – ryzyko błędu

Wprawdzie wyliczenie wskaźnika BMI jest niezwykle proste, ale jego wartość może wprowadzać w błąd. W przypadku kulturystów współczynnik często wskazuje na III stopień otyłości, podczas gdy ich ciało składa się głównie z mięśni. Zawartość tkanki tłuszczowej jest stosunkowo niewielka.

Uwarunkowania poszczególnych nacji

Jednocześnie warto pamiętać, iż wskaźnik BMI należy interpretować, uwzględniając uwarunkowania poszczególnych nacji. W przypadków Azjatów zagrożenie cukrzycą wzrasta w przypadku niskich wartości współczynnika.

Zawartość tkanki tłuszczowej

Ciało kobiet składa się z większej ilości tkanki tłuszczowej niż organizm mężczyzn. U pań pełni ona niezwykle istotną funkcję. Tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.

Badanie procentowej zawartości tłuszczu

Metodą diagnostyczną, która charakteryzuje się największą trafnością, jest badanie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Pozwala ona ocenić, czy mamy do czynienia z otyłością. Niestety, jej przeprowadzenie nastręcza trudności.

W związku z tym, iż wskaźnik BMI jest obarczony błędem, należy go traktować jako swego rodzaju drogowskaz. Jeśli uważamy, że masa naszego ciała odbiega od normy, powinniśmy przeprowadzić szczegółowe badania.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: