Słowniczek otyłości cz. 2

647
otyłość przyczyny

Czy nadwaga jest tożsama z otyłością? O czym informuje nas współczynnik BMI? Jakie choroby sprzyjają otyłości? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z cyklem artykułów pt. „Słowniczek otyłości”.

Pamiętasz regułę matematyczną: nie każdy prostokąt jest kwadratem, ale każdy kwadrat jest prostokątem? Związek między nadwagą a otyłością można sformułować w podobny sposób. Choć w obydwu przypadkach mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, to diabeł tkwi w szczegółach. Jak rozstrzygnąć, które określenie jest poprawne? Należy wyliczyć współczynnik BMI. Choć nie jest to najlepszy parametr, ponieważ nie uwzględnia zawartości i rozmieszczenia tkanki mięśniowej, pozwala przeprowadzić wstępną analizę.

B jak BMI

Jak oblicza się wskaźnik masy ciała, zwany również BMI (Body Mass Index)? Jego wartość uzyskuje się dzieląc masę ciała, wyrażoną w kilogramach, przez kwadrat wysokości, podany w metrach. Zanim przystąpisz do obliczeń, pamiętaj, współczynnik BMI wyznacza się tylko dla dorosłych. Tym parametrem nie należy kierować się w przypadku dzieci, ponieważ ich organizm nieustannie się rozwija i rośnie. Podejrzewasz, że twoja pociecha zmaga się z otyłością? Skorzystaj z siatki centylowej, którą została opracowana dla określonej populacji.

Choć współczynnikowi BMI daleko do ideału, znając jego wartość, można określić stopień zagrożenia niektórymi chorobami. Pamiętaj, nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest wyłącznie problemem estetycznym, zbędne kilogramy wpływają negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Nadwaga predysponuje do cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy. W związku z tym, iż dodatkowe kilogramy stanowią poważne obciążenie dla kręgosłupa i stawów, z czasem mogą pojawić się choroby zwyrodnieniowe.

Jak interpretować wartość współczynnika BMI? Poniżej prezentujemy zestawienie, które pełni funkcję poglądową. Jeśli zaniepokoi cię wartość parametru, zapisz się na wizytę u specjalisty. Lekarz zleci szczegółowe badania, w których zostanie określony zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej oraz mięśni.

Interpretacja współczynnika BMI:

< 20 niedowaga

20-25 prawidłowa masa ciała

26-30 nadwaga

31-40 otyłość

>41 otyłość olbrzymia

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ