Słowniczek otyłości cz. 2

Słowniczek otyłości cz. 2

Czy nadwaga jest tożsama z otyłością? O czym informuje nas współczynnik BMI? Jakie choroby sprzyjają otyłości? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z cyklem artykułów pt. „Słowniczek otyłości”.

Pamiętasz regułę matematyczną: nie każdy prostokąt jest kwadratem, ale każdy kwadrat jest prostokątem? Związek między nadwagą a otyłością można sformułować w podobny sposób. Choć w obydwu przypadkach mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, to diabeł tkwi w szczegółach. Jak rozstrzygnąć, które określenie jest poprawne? Należy wyliczyć współczynnik BMI. Choć nie jest to najlepszy parametr, ponieważ nie uwzględnia zawartości i rozmieszczenia tkanki mięśniowej, pozwala przeprowadzić wstępną analizę.

B jak BMI

Jak oblicza się wskaźnik masy ciała, zwany również BMI (Body Mass Index)? Jego wartość uzyskuje się dzieląc masę ciała, wyrażoną w kilogramach, przez kwadrat wysokości, podany w metrach. Zanim przystąpisz do obliczeń, pamiętaj, współczynnik BMI wyznacza się tylko dla dorosłych. Tym parametrem nie należy kierować się w przypadku dzieci, ponieważ ich organizm nieustannie się rozwija i rośnie. Podejrzewasz, że twoja pociecha zmaga się z otyłością? Skorzystaj z siatki centylowej, którą została opracowana dla określonej populacji.

Choć współczynnikowi BMI daleko do ideału, znając jego wartość, można określić stopień zagrożenia niektórymi chorobami. Pamiętaj, nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest wyłącznie problemem estetycznym, zbędne kilogramy wpływają negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Nadwaga predysponuje do cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy. W związku z tym, iż dodatkowe kilogramy stanowią poważne obciążenie dla kręgosłupa i stawów, z czasem mogą pojawić się choroby zwyrodnieniowe.

Jak interpretować wartość współczynnika BMI? Poniżej prezentujemy zestawienie, które pełni funkcję poglądową. Jeśli zaniepokoi cię wartość parametru, zapisz się na wizytę u specjalisty. Lekarz zleci szczegółowe badania, w których zostanie określony zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej oraz mięśni.

Interpretacja współczynnika BMI:

< 20 niedowaga

20-25 prawidłowa masa ciała

26-30 nadwaga

31-40 otyłość

>41 otyłość olbrzymia

C jak choroby sprzyjające otyłości

W świadomości społecznej wciąż pokutuje przekonanie, że osoba otyła nie potrafi odmówić sobie łakoci i tłustych potraw. Choć niewłaściwa dieta oraz znikoma aktywność fizyczna wpływają negatywnie na naszą sylwetkę, nie są jedynymi czynnikami determinującymi masę ciała. Czasem odpowiedzialność za nadwagę ponoszą choroby. Jedną z nich jest zespół Cushinga, w przypadku tego schorzenia obserwuje się podwyższony poziom kortyzolu. Wśród czynników zwiększających ryzyko choroby wymienia się długotrwałe przyjmowanie glikokortykosteroidów. Jakie rozpoznać zespół Cushinga? To schorzenie manifestuje się na wiele sposobów. Zespół Cushinga objawia się: przyrostem masy ciała, szerokimi rozstępami, trądzikiem, nadmiernym owłosieniem, zaburzeniami miesiączkowania oraz problemami emocjonalnymi.

Kobiety, u których stwierdzono zespół policystycznych jajników, często mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Szacuje się, że co 20. kobieta w wieku rozrodczym zmaga się z tą przypadłością. Jeśli od pewnego czasu bezskutecznie próbujesz zajść w ciążę, a stosowane diety nie przyniosły pożądanych rezultatów, powinnaś zapisać się na wizytę do ginekologa. Lekarz stwierdził, że cierpisz na zespół policystycznych jajników? Nie panikuj, tę chorobę można leczyć. Lekarz wybiera metodę, biorąc pod uwagę plany życiowe pacjentki. Inne kroki podejmuje się w przypadku kobiet, które pragną zajść w ciążę, a inne u pań zaciekle zwalczających trądzik – jeden z objawów choroby. Walka ze zbędnymi kilogramami wymaga skoordynowanych działań. Nawet odpowiednio dobrane tabletki hormonalne nie przyniosą pożądanych rezultatów, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych i nie zaczniemy ćwiczyć.

Do chorób sprzyjających otyłości zaliczamy również niedoczynność tarczycy. Jesz coraz mniej, a masa ciała nie ulega zmianie? Na dodatek ostatnio stałeś się senny, przez cały dzień mógłbyś nie wychodzić z łóżka. Inne objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy to: osłabienie włosów, rozdwajające się paznokcie, obrzęk pod oczami, sucha skóra i przenikliwe uczucie zimna.  Z kolei u kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania.  Jeśli zauważysz u siebie niepokojące symptomy, zasięgnij opinii lekarza. Ten zapewne zleci ci badania określające poziom hormonów produkowanych przez tarczycę. Recepcjonistka wydała ci wyniki? Nie interpretuj ich na własną rękę, ponieważ w zależności od wieku, płci itp. należy brać pod uwagę inne normy. Specjalista zdiagnozował u ciebie niedoczynność tarczycy? Potraktuj to jako pierwszy krok ku dobremu. Znając przyczynę dolegliwości, można ją skutecznie zwalczać. Osobom, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy, podaje się preparaty doustne zawierające hormony tarczycy i jod.

Im więcej wiesz o otyłości i nadwadze, tym lepiej. Warto kontrolować współczynnik BMI i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skonsultować się ze specjalistą. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie zawsze jest skutkiem łakomstwa i siedzącego trybu życia. Choć stosujesz się do zaleceń dietetyka, nie potrafisz schudnąć?  Zapisz się na wizytę do endokrynologa. Zaburzenia hormonalne mogą utrudniać walkę ze zbędnymi kilogramami.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: