Otyłość – skutki psychospołeczne

Otyłość – skutki psychospołeczne

Otyłości towarzyszą liczne komplikacje. Zbędne kilogramy zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Jednocześnie problemy z utrzymaniem wagi rzutują negatywnie na życie psychospołeczne.

Osoby otyłe często stanowią obiekt kpin i niewybrednych żartów. Niektórzy ludzie uważają, że mają prawo wytykać innym niedostatki urody. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób rani innych. Nadwaga jest problemem zdrowotnym. Nie zawsze mamy wpływ na wygląd naszego ciała. Zdarza się, iż przybieramy na wadze wskutek zaburzeń hormonalnych np. niedoczynności tarczycy.

Niska samoocena

Ludzie, których masa ciała nie mieści się w normach, często nie wierzą w swoją atrakcyjność. Uważają, że zbędne kilogramy odpowiadają za trudności w znalezieniu partnera. Otyłość znacząco obniża samoocenę, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do depresji.

Złośliwe komentarze

Osoby, które borykają się ze zbędnymi kilogramami, często padają ofiarą niewybrednych żartów. W kulturze zachodniej mamy do czynienia z wszechobecnym kultem piękna. Osoby, które nie spełniają wyśrubowanych norm, muszą liczyć się ze złośliwymi komentarzami. Otyłość utożsamia się z brakiem silnej woli i obżarstwem.

Otyłość a relacje międzyludzkie

Nastolatki są niezwykle okrutne w stosunku do swoich otyłych kolegów. Na każdym kroku wypominają im tusze. W pewnym wieku zbędne kilogramy utrudniają nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. O ile dorośli nie przywiązują dużej wagi do wyglądu swoich znajomych, o tyle dzieci i nastolatki kierują się względami estetycznymi.

Żal i poczucie niesprawiedliwości

Osobom otyłym często towarzyszy poczucie krzywdy. Ludzie, którzy borykają się ze zbędnymi kilogramami, często postrzegają świat jako niesprawiedliwy. Każdy z nas może wskazać w swoim otoczeniu co najmniej jedną osobę, która cieszy się zgraną sylwetkę, choć jada fast foody.

W związku z tym, iż otyłość wywiera ogromny wpływ na samoocenę, osoby, dotknięte tą przypadłością, powinny znajdować się pod opieką psychologa. Specjalista pozwoli spojrzeć na siebie łaskawszym okiem.

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: