Niebezpieczna otyłość

Niebezpieczna otyłość

Zakłada się, że o otyłości można mówić w momencie, w którym tkanka tłuszczowa zaczyna przekraczać dwadzieścia procent całkowitej masy ciała w przypadku mężczyzn i 25 procent w odniesieniu do kobiet.

Wpływ czynników dziedzicznych na otyłość

Wśród czynników, które mają na nią wpływ tak zwane czynniki dziedziczne zaliczane są do tych, którym należy poświęcić szczególną uwagę. Badania prowadzone nad otyłością potwierdzają, że może istnieć dość wyraźny związek pomiędzy samą otyłością oraz predyspozycjami genetycznymi. Niestety, dokładny mechanizm nadal pozostaje dla nas tajemnicą. Już dziś możemy jednak mówić o tym, że w procesie tworzenia otyłości udział bierze kilka genów. Mają one wpływ nie tylko na samo przyjmowanie pokarmów przez organizm, ale również na wydatkowanie przez niego energii.

Na co sami mamy wpływ?

Kolejnymi są czynniki fizjologiczne i tu możemy mówić o powodach do zadowolenia, przynajmniej częściowo mamy bowiem na nie wpływ. Na pierwszy plan wysuwa się tu nasz apetyt, ten zaś jest regulowany nie tylko przez samą częstotliwość jedzenia, ale również przez wielkość posiłków.

Uzależnienie od jedzenia

Apetyt jest zarządzany przez ośrodkowy układ nerwowy. Inną grupą czynników, na które należy zwracać uwagę są czynniki psychologiczne, okazuje się bowiem, że bardzo często otyłość jest konsekwencją uzależnienia od jedzenia. Do rzadkich nie należą więc przypadki, w których o jedzeniu myśli się jako o sposobie na nudę albo pomyśle na odreagowanie stresu.

Styl życia a otyłość

Wśród czynników, które nie pozostają bez wpływu na naszą masę ciała wymienia się również styl życia, życie w stanie permanentnego stresu, skłonność do przyjmowania nieregularnych posiłków oraz nadmierne spożywanie cukrów i tłuszczu przy jednoczesnym zaniedbywaniu aktywności fizycznej. O problemach z wagą świadczy wysoki wskaźnik BMI, należy jednak liczyć się z tym, że może nas on informować również o szeregu innych niebezpiecznych schorzeń.

Otyłość a inne choroby

otyłośćNa liście tej znajduje się między innymi: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, podwyższenie poziomu cholesterolu wraz z jego konsekwencjami, niewydolność serca, choroba wieńcowa, udar mózgu, kamica pęcherzyka żółciowego oraz zmiany zwyrodnieniowe stawów. Otyłość może być też czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niektórych nowotworów, często utożsamiamy ją przy tym również z żylakami kończyn dolnych. Otyłość to choroba, a wiec osoby, których BMI przekracza 30 powinny możliwie jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza na swój temat.

Natalia Wieteska

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ: