Dlaczego głodówka jest niebezpieczna?

Dlaczego głodówka jest niebezpieczna?

 

Głodówki cieszą się dużą popularnością wśród osób, które w krótkim czasie pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odmawiając sobie pożywienia, szkodzi organizmowi. Dlaczego głodówka jest niebezpieczna?

Z danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, iż mamy do czynienia z epidemią otyłości. Ze zbędnymi kilogramami borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Gdy zbliża się wesele znajomych, wielu ludzi postanawia pozbyć się zbędnych kilogramów. W związku z tym, iż głodówka przynosi świetne rezultaty w krótkim czasie, cieszy się ogromną popularnością.

Głodówka zagrożenia

Tygodniowy post odbija się niekorzystnie na kondycji naszego organizmu. Podczas głodówki nie spalamy tkanki tłuszczowej. Gdy odmawiamy sobie pożywienia, pozbywamy się wody, która stanowi elementarny składnik naszego organizmu. W związku z tym głodówki często kończą się efektem jo-jo.

Niedobór składników odżywczych

Osoby, które „poszczą” , często zmagają się z niedoborami. Organizm funkcjonuje prawidłowo wówczas, gdy dostarczamy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niedobór jednej substancji pociąga za sobą kaskadę niepożądanych reakcji. Np. obniżonemu stężeniu witaminy B12 towarzyszą zaburzenia hematologiczne, psychiatryczne i neurologiczne.

Nawracający problem

Po zakończeniu głodówki wyczerpany organizm stara się uzupełnić braki. Wilczy apetyt sprawia, iż pochłaniamy kolejne opakowania ciastek i chipsów. W związku z tym, iż podaż energii przekracza zapotrzebowanie organizmu, zbędne kalorie odkładają się w postaci dodatkowych kilogramów.

W związku z tym, iż głodówka wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu, walkę ze zbędnymi kilogramami warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Wprawdzie dieta nie przynosi natychmiastowych rezultatów, ale pozwala bezpiecznie schudnąć.

 

*Treści zawarte na serwisie Leczenie-otylosci.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Leczenie-otylosci.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: